CTA

Czym są ataki socjotechniczne i jak się przed nimi bronić?

dodane: 25 styczeń przez: Daniel Filipek
Czym są ataki socjotechniczne i jak się przed nimi bronić?

Zagrożenia dla bezpieczeństwa informatycznego czyhają na nas nie tylko ze strony wyrafinowanych grup hackerskich czy złośliwego oprogramowania. Coraz częściej przestępcy wykorzystują ataki socjotechniczne, korzystając ze znajomości psychologii człowieka. Czym są ataki socjotechniczne i jak się przed nimi bronić? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule!

Co to jest atak socjotechniczny i inżynieria społeczna?

Atak socjotechniczne to metoda, w które przestępca wykorzystuje rozmaite techniki wywierania wpływu i manipulowania drugim człowiekiem (ofiarą). W istocie zastosowanie znajdują tutaj metody tzw. inżynierii społecznej. Do najczęstszych przykładów takich zdarzeń zaliczamy sytuacje, gdzie cyberprzestępcy podszywają się pod znane osoby lub pracowników instytucji, chcąc uzyskać poufne dane lub skłonić do przelania pieniędzy na fałszywe konto.

Wykorzystujące metody socjotechniczne ataki są skierowane zarówno w osoby prywatne, jak i przedsiębiorców czy pracowników firm. Celem działań przestępców często są poufne dane, których wyciek może narazić organizację na ogromne straty wizerunkowe i finansowe, a w skrajnych przypadkach na zagrożenie dla stabilnego działania oraz ciągłości pracy przedsiębiorstwa. Dlatego tak ważna jest świadomość socjotechniki i wdrożenie skutecznych polityk bezpieczeństwa.

Najpopularniejsze rodzaje ataków socjotechnicznych

Wśród najpopularniejszych rodzajów ataków socjotechnicznych wyróżniamy m.in. phishing, spoofing czy wyrafinowane oszustwa romansowe.

  • Phishing – atak wykorzystujący pocztę e-mail. Za jej pośrednictwem przestępcy próbują wyłudzić m.in. dane osobowe, a często również dane logowania do kont bankowych.

  • Spoofing – metoda polegająca na podszywaniu się pod instytucje finansowe lub urzędy. Cyberprzestępcy często podrabiają domenę oraz stronę organizacji, by uwiarygodnić swoje działania tak, by ofiara uwierzyła, że prowadzi konwersację z wiarygodnym podmiotem.

  • Oszustwo romansowe – przestępcy posuwają się do nawiązania bliskiej relacji romantycznej z ofiarą, by wyłudzić pieniądze oraz poufne dane.

Często spotykamy również tzw. atak na przynętę. Jego mechanika przypomina phishing, wykorzystując jednocześnie obietnicę korzyści dla zwabienia ofiary (np. ofertę bezpłatnego pobrania e-booka w zamian za podanie poufnych danych logowania).

Jak przebiega atak socjotechniczny? Zobacz przykład!

Pracownik odbiera telefon od człowieka, który podaje się za przedstawiciela współpracującego z firmą centrum leasingowego. Informuje, że zmieniły się warunki umowy i trzeba zalogować się na konto bankowe, by je potwierdzić. W czasie rozmowy przestępca przesyła wiadomość e-mail ze spreparowanym linkiem do fałszywej strony. Pracownik klika link, loguje się, a po chwili z firmowego konta znikają setki tysięcy złotych…

Chyba że pracownik wie, jak się chronić i jest świadomy zagrożeń, znając przykłady ataków socjotechnicznych. Dlatego tak ważne są regularne szkolenia i podnoszenie świadomości o cyberzagrożeniach, jako fundamenty skutecznej polityki bezpieczeństwa.

Chroń siebie i firmę przed atakami socjotechnicznymi – jak to robić?

Przede wszystkim – edukacja! Pracownicy i przedsiębiorcy muszą wiedzieć, jak zauważyć niepokojące wzorce w rozmowach telefonicznych, komunikacji e-mail czy spotkaniach na żywo. Zrozumienie technik manipulacji oraz przykładów ataków socjotechnicznych, pomaga lepiej ochronić siebie oraz firmę przed przestępcami i inżynierią społeczną.

Warto wdrożyć na poziomie infrastruktury IT rozwiązania, które będą ostrzegać pracowników przed podejrzanymi połączeniami telefonicznymi, korespondencją mailową, niezaufanymi linkami w mailach czy załącznikami poczty elektronicznej.

Pomożemy Ci uchronić firmę przed nowymi cyberzagrożeniami!

Wiesz już, jak ważne jest skuteczne zabezpieczenie firmy oraz pracowników przed cybernetycznymi atakami socjotechnicznymi. Jeżeli poszukujesz sprawdzonego partnera we wdrożeniach nowoczesnych polityk bezpieczeństwa IT i chcesz uchronić swoją organizację przed atakiem socjotechnicznym, to skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci.

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Na rynku od 1997 roku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Jesteśmy ekspertami w Transformacji Cyfrowej.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Rozumiemy Twój biznes - sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter