CTA

Co to jest replikacja?

dodane: 01 grudzień przez: Daniel Filipek
Co to jest replikacja?

Pojęcie replikacji często jest kojarzone z procesem tworzenia backupu albo wykonywaniem kopii zapasowej ważnych plików. W artykule przyjrzymy się bliżej temu tematowi i sprawdzimy, czym jest replikacja oraz, jakie są jej rodzaje oraz zalety. Zapraszamy do lektury!

Czym jest replikacja danych?

Replikacja danych to proces, polegający na powielaniu informacji zapisanych w formie cyfrowej pomiędzy rozmaitymi miejscami przechowywania zasobów – często pomiędzy serwerami bazodanowymi. Warto podkreślić, że replikowanie danych nie musi dotyczyć jedynie baz danych, lecz również kopiowania plików pomiędzy klientem a serwerem.

Ważną informacją jest fakt, iż efektem replikacji jest pełna kopia wybranego zasobu, która może istnieć, być przechowywana, modyfikowana czy udostępniania, niezależnie od tego, w jaki sposób procesowane są dane z replikowanego źródła. Głównym celem procesu jest zazwyczaj utrzymanie spójności danych oraz zabezpieczenie ich dostępności na wypadek awarii.

Jakie są rodzaje replikacji danych?

Najczęściej możesz się spotkać z jednym z 3 rodzajów replikacji, opisanych poniżej.

  1. Replikacja migawkowa – w tym przypadku dane mają stan z określonego w czasie momentu. Replikowanie plików w ten sposób znajduje zastosowanie szczególnie w przypadku informacji, które nie zmieniają się w dłuższym okresie. Dodajmy, że zmiany pomiędzy kolejnymi „migawkami” (ang. snapshot) nie są monitorowane.

  2. Replikacja przyrostowa – replikowanie jest prowadzone na podstawie tzw. logów transakcji. Dane są modyfikowane jedynie na głównym serwerze, co pozwala na zachowanie spójności z zasadą ACID (niepodzielność, spójność, izolacja, trwałość).

  3. Replikacja dwukierunkowa – polega na dwukierunkowym rozprowadzaniu danych. W tym przypadku serwer realizuje transakcje zarówno do serwera, jak i klientów. Dodajmy, że zachodzi możliwość realizowania transakcji przez samych klientów bez udziału serwera, jednakże należy wówczas pamiętać, iż może dojść do konfliktu synchronizacji.

W kolejnej sekcji opiszemy jeszcze jeden podział metod replikacji.

Replikacja synchroniczna i asynchroniczna

Synchroniczna replikacja danych, gwarantuje aktualność informacji. Kopiowanie odbywa się w czasie rzeczywistym i na bieżąco, w przypadku aktualizacji plików. Warto pamiętać, że ten rodzaj replikowania informacji wymaga skalowalnej infrastruktury i szybkiego łącza. Wszelkie opóźnienia mogą wpływać na przestoje w procesie replikacyjnym.

Asynchroniczna replikacja danych to z kolei proces, znajdujący zastosowanie tam, gdzie nie jest wymagane kopiowanie plików w czasie rzeczywistym. Dane są replikowane dopiero po zakończeniu zapisu na nośniku. W przypadku awarii oznacza to utratę dostępności albo spójności informacji. Jednocześnie obniża to koszty infrastruktury.

Replikowanie danych w bazie MySQL

Warto wspomnieć, że możliwe jest replikowanie danych nie tylko na poziomie infrastruktury w architekturze klient-serwer, lecz również w obrębie samych baz danych MySQL. Praktyczna replikacja MySQL pozwala zabezpieczyć bazę na wypadek awarii poprzez zapis operacji w wewnętrznym dzienniku binarnym. Na jego podstawie odbudowywana jest zapasowa baza danych.

Co możesz zyskać, replikując dane?

Bez wątpienia replikacja niesie za sobą szereg korzyści. Co możesz zyskać, replikując dane?

  • Zdalny dostęp do danych z dowolnego miejsca.

  • Większą ochronę informacji przed utratą.

  • Możliwość jednoczesnej pracy na danych przez wiele procesów i użytkowników.

Jedną z głównych zalet replikacji jest właśnie skuteczne zabezpieczenie danych.

Pomożemy Ci zabezpieczyć najważniejsze dane!

Potrzebujesz wsparcia we wdrożeniu skutecznej polityki ochrony danych i procesów tworzenia kopii zapasowych najważniejszych firmowych zasobów? To świetnie się składa, bo w ITCenter pomagamy przedsiębiorstwom w efektywnym zabezpieczeniu przed utratą danych! Mamy szerokie doświadczenie w doborze odpowiednich metod i narzędzi replikacji, dzięki którym ochronisz dane przed utratą i zapewnisz dostępności do firmowych zasobów w bezpieczny sposób.

Skontaktuj się z naszym zespołem aby opracować i wdrożyć skuteczną politykę ochrony danych w swojej firmie.

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Na rynku od 1997 roku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Jesteśmy ekspertami w Transformacji Cyfrowej.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Rozumiemy Twój biznes - sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter