CTA

Co to jest VMware ESXi?

dodane: 12 marzec przez: Daniel Filipek
Co to jest VMware ESXi?

Wirtualizacja coraz częściej zastępuje konwencjonalne rozwiązania informatyczne, oparte wyłącznie na sprzętowych funkcjonalnościach urządzeń komputerowych i serwerowych. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, co to jest VMware ESXi i w jaki sposób wirtualizacja z użyciem VMware może wspierać rozwój przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury!

Na czym polega wirtualizacja?

Wirtualizacja IT to proces tworzenia wirtualnych, a więc w pełni symulowanych wersji rozmaitych urządzeń i topologii – serwerów, sprzętu sieciowego czy zwykłych komputerów PC – z użyciem fizycznych zasobów. Innymi słowy – wirtualizacja pozwala m.in. na uruchomienie i testowanie aplikacji na wielu środowiskach i systemach operacyjnych przy użyciu tego samego komputera. Inna funkcja wirtualizacji to współdzielenie aplikacji w zwirtualizowanym środowisku serwerowym.

VMware ESXi – komponent platformy VMware

VMware ESXi to jeden z fundamentalnych komponentów platformy wirtualizacyjnej VMware, w której skład wchodzą również produkty vCenter Server (służący do zarządzania maszynami wirtualnymi i hostami stworzonymi przez ESXi) oraz vSphere Client (aplikacja webowa, umożliwiająca nadzorowanie pracy vCenter Server z poziomu zwykłego komputera). Dziś szerzej skupimy się jednak na tytułowym rozwiązaniu – czym jest VMware ESXi?

Wspomniana aplikacja została stworzona z myślą o pełnieniu roli tzw. hypervisora, czyli hipernadzorcy wirtualizacyjnego. Oprogramowanie nazywane również VMware vSphere Hypervisor lub VMvisor działa bezpośrednio na fizycznym sprzęcie i wspiera pełną wirtualizację oraz wydajną akcelerację sprzętową. To właśnie VMware ESXi odpowiada za uruchamiania virtual machines wraz z instalacją wybranego systemu operacyjnego. Dostarcza również możliwości konfiguracyjnych związanych z przypisywaniem zasobów: mocy CPU, pamięci RAM czy przestrzeni dyskowej.

Warto dodać, że host, na którym użytkownik lub administrator IT zainstaluje ESXi, udostępnia specjalny panel przeglądarkowy, czyli VMware Host Client. Pozwala on na zarządzanie serwerami, niepołączonymi ze środowiskiem wirtualizacyjnym poprzez vCenter Server. Służy administracji oraz diagnostyce i rozwiązywaniu problemów.

Co zyskuje firma, decydując się na wirtualizację środowiska IT?

Firma, decydując się na wirtualizację środowiska IT, zyskuje przede wszystkim możliwość elastycznego tworzenia izolowanych środowisk wirtualnych na jednym serwerze lub komputerze. Otwiera to nowe spojrzenie na zadania związane z testowaniem aplikacji czy wsparciem użytkowników, korzystających z różnych środowisk. Wirtualizacja z użyciem narzędzi VMware otwiera też drogę do możliwości utrzymania starszych systemów, niewspieranych już przez twórców.

Zaletą wirtualizacji jest również obniżenie kosztów, dzięki efektywniejszemu wykorzystaniu posiadanych już zasobów IT. Kolejna korzyść wirtualizacji w przedsiębiorstwie to oczywiście wyższe bezpieczeństwo informatyczne i łatwość centralnego zarządzania wieloma maszynami wirtualnymi. Warto też wspomnieć o oszczędności energii, wynikającej z efektywniejszego wykorzystania mocy obliczeniowej oraz zasobów istniejącego sprzętu komputerowego i serwerowego.

Jakie są różnice między VMware ESXi a Proxmox?

Przede wszystkim należ podkreślić, że VMware to branżowy standard, oparty na wydajnym jądrze Vmkernel. Środowisko jest rozwijane i wspierane przez profesjonalny zespół. Oferuje też m.in. dostęp do pamięci RAM o większej pojemności. Pozorną zaletą Proxmox jest bezpłatna licencja open source. W praktyce jednak, brak dostępu do wykwalifikowanej pomocy technicznej jest dużą wadą w zastosowaniach komercyjnych.

Profesjonalna wirtualizacja infrastruktury z ITCenter

Nasza firma oferuje zaawansowane wdrożenia zwirtualizowanych środowisk IT dla firm oraz instytucji. Usługi ITCenter w zakresie wdrożeń VMware obejmują takie zadania, jak budowa kompletnego środowiska wirtualizacyjnego, audyt i diagnostyka istniejącej infrastruktury wirtualnej oraz jej optymalizacja. Jeżeli chcesz skorzystać z potencjału wirtualizacji w swoim biznesie, to specjaliści ITCenter są gotowi, by odpowiedzieć na Twoje pytania!

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Na rynku od 1997 roku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Jesteśmy ekspertami w Transformacji Cyfrowej.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Rozumiemy Twój biznes - sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter