CTA

Co to jest spyware i jak się przed nim chronić?

dodane: 25 styczeń przez: Daniel Filipek
Co to jest spyware i jak się przed nim chronić?

Oprogramowanie szpiegujące to jedna z wyrafinowanych metod stosowanych przez cyberprzestępców, chcących wykraść wrażliwe i wartościowe dane przechowywane na komputerach firm oraz instytucji. W dzisiejszym tekście sprawdzimy, co to jest spyware i jak się przed nim skutecznie chronić!

Co to jest spyware?

Spyware to oprogramowanie wykorzystywane do szpiegowania użytkowników – innymi słowy rodzaj złośliwego programu, który bez zgody oraz jakiejkolwiek wiedzy posiadacza komputera zbiera informacje o działaniach użytkownika. Zakres gromadzonych informacji może obejmować szereg rozmaitych aspektów: hasła, dane osobowe czy szczegółową historię przeglądania internetu.

Odpowiadając na pytanie, co to jest spyware, warto podkreślić też, że oprogramowanie szpiegowskie może także posłużyć do rejestrowania obrazu z kamery wideo oraz dźwięków otoczenia poprzez wbudowany w urządzenie mikrofon. Wszystko odbywa się bez świadomości użytkownika sprzętu.

Jakie są rodzaje oprogramowania spyware?

Poniżej przedstawiliśmy 3 najczęściej występujące rodzaje oprogramowania spyware, czyli programy adware, keyloggery oraz trojany.

  • Keyloggery – oprogramowanie rejestrujące wszystko, co jest wpisywane przez użytkownika przy pomocy klawiatury. Zapisywane jest każde wciśnięcie klawisza. W ten sposób przestępcy z łatwością gromadzą informacje o danych logowania do kont bankowych, wiadomościach w komunikatorach czy aktywności biurowej.

  • Trojany – do tej kategorii spyware zaliczamy oprogramowanie podszywające się pod legalne programy komputerowe. Tego rodzaju złośliwe aplikacje mogą też służyć jako ukryte instalatory spyware, które instalują oprogramowanie, czekają na zgromadzenie potrzebnych przestępcom danych, a następnie dokonują deinstalacji spyware oraz samych siebie.

  • Adware – złośliwe oprogramowanie o charakterze reklamowym. Zbiera dane o użytkowniku i wyświetla mu reklamy lub przekazuje zgromadzone informacje reklamodawcom.

Świadomość istnienia spyware to jednak za mało, by skutecznie się przed nim chronić. Sprawdźmy zatem, jak działa w praktyce spyware, jakie są znane przykłady oprogramowania i jak się przed nim skutecznie chronić.

Jak spyware może zainfekować urządzenie?

Przedsiębiorcy oraz pracownicy często działają w pośpiechu. Akceptujemy umowy licencyjne i klikamy niezaufane linki bez sprawdzania ich wiarygodności oraz bezpieczeństwa. Odwiedzamy strony internetowe, gdzie wyskakują okienka z komunikatami, które akceptujemy bez ich przeczytania. Pobieramy programy, filmy oraz gry z nieznanych źródeł.

Wszystkie wymienione przypadki to drogi, jakimi spyware może trafić na firmowe urządzenie i wykraść cenne dane. Straty finansowe i wizerunkowe czy wycieki wrażliwych informacji o kontrahentach to jedne z wielu skutków, jakie determinuje spyware.

Znane przykłady spyware

PhoneSpy, Gh0st RAT, TrickBot czy Vidar to jedne z wielu przykładów złośliwego oprogramowania spyware, atakujące firmowe komputery oraz urządzenia mobilne w ostatnich latach. Jednym z bardziej znanych przykładów spyware jest Pegasus. Stworzona przez izraelską firmę NSO aplikacja została zbudowana z myślą o infiltracji urządzeń z systemami Android, Symbian, iOS oraz Blackberry przez służby specjalne rządów państw.

Jak chronić firmowe komputery przed spyware?

Korzystanie wyłącznie ze sprawdzonego i profesjonalnego oprogramowania antywirusowego, stosowanie dobrych praktyk bezpieczeństwa IT oraz wdrożenie odpowiedniej polityki zarządzania IT security w firmie to jedne z wielu sposobów na ochronę firmowych komputerów przez spyware. Pamiętajmy również, by dbać o regularne aktualizacje systemu oraz aplikacji, z których korzystamy.

Profesjonalne wdrożenia ochrony cybersecurity z ITCenter

Wierzymy, że nasz artykuł pomoże Ci świadomiej podchodzić do tematu cyberbezpieczeństwa z naciskiem na złośliwe oprogramowanie szpiegujące typu spyware. Jeśli już wiesz, co to jest spyware i chcesz lepiej chronić przed nim swoją organizację, to skontaktuj się z naszym przedstawicielem! Wraz ze specjalistami ITCenter pomożemy Ci we wdrożeniu profesjonalnej ochrony cybersecurity dla Twojej firmy.

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Na rynku od 1997 roku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Jesteśmy ekspertami w Transformacji Cyfrowej.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Rozumiemy Twój biznes - sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter