CTA

Jak zbudować Security Operations Center? Jaka jest cena SOC?

dodane: 24 kwiecień przez: Daniel Filipek
Jak zbudować Security Operations Center? Jaka jest cena SOC?

Cyberzagrożenia stają się coraz bardziej wyrafinowane, dlatego niezbędne jest posiadanie skutecznego systemu ochrony infrastruktury IT – Security Operations Center. W artykule przyjrzymy się bliżej jak krok po kroku zbudować Security Operations Center oraz jaka jest cena SOC.

Czym jest SOC (Security Operations Center)?

Nazwa „Security Operations Center” wciąż jest nieznana wielu polskim przedsiębiorcom. SOC to scentralizowana jednostka, zajmująca się monitorowaniem, wykrywaniem, analizą oraz ciągłym reagowaniem na incydenty bezpieczeństwa w firmie. Dział SOC wykorzystuje zaawansowane narzędzia i procesy, aby chronić organizację przed cyberzagrożeniami, takimi jak ataki hakerskie, złośliwe oprogramowanie czy naruszenia danych.

Co zyskuje firma, dzięki własnemu Security Operations Center?

Posiadanie własnego SOC niesie ze sobą wiele korzyści dla firmy! Wśród nich warto wymienić ciągłe monitorowanie bezpieczeństwa informatycznego 24/7, szybkie reagowanie na incydenty czy minimalizację skutków ataków i naruszeń integralności danych. Dodatkowo, w zależności od polityki firmy, Security Operations Center może odpowiadać za zgodność działalności z przepisami i standardami bezpieczeństwa IT oraz ochrony informacji.

Jak zbudować SOC w organizacji krok po kroku?

Poniżej przedstawiliśmy proces 7 kroków, który jest pomocny przy budowie własnego centrum SOC w firmie. Jak zbudować Security Operations Center krok po kroku?

 1. Określ cele biznesowe dla Twojego firmowego SOC – dział bezpieczeństwa powinien nie tylko chronić organizację, ale też wspierać jej strategiczne priorytety i cele.
 2. Zdefiniuj zakres działania SOC w firmie – przemyśl, jakie systemy, dane i zasoby będą monitorowane i chronione.
 3. Wybierz odpowiednie narzędzia – w ITCenter stosujemy kompleksowe rozwiązania, takie jak: SIEM, systemy detekcji włamań, sandboxing czy threat intelligence.
 4. Stwórz profesjonalny zespół Security Operations Center – analitycy, inżynierowie oraz specjaliści ds. reagowania na incydenty/
 5. Opracuj procesy i procedury operacyjne SOC – zarządzanie incydentami, raportowanie czy eskalacja.
 6. Zintegruj SOC z istniejącą infrastrukturą IT oraz procesami bezpieczeństwa w Twojej organizacji.
 7. Przetestuj i zoptymalizuj działanie Security Operations Center, określając i mierząc kluczowe wskaźniki wydajności.

W tym miejscu rekomendujemy zapoznanie się z ofertą ITCenter w zakresie dedykowanego wsparcia w tworzeniu jednostki SOC: https://itcenter.pl/oferta/bezpieczenstwo/security-operation-center/

Jakie są role i kompetencje osób w Security Operations Center?

Dobrze działające Security Operations Center wymaga zaangażowania specjalistów o różnych kompetencjach. Jakie role pełnią poszczególne osoby w SOC?

 • Poziom 1 – Analityk, który monitoruje alerty, wykonuje wstępną analizę, eskaluje poważne incydenty.
 • Poziom 2 – Specjalista, analizujący incydenty, wykonujący czynności naprawcze, współpracujący z innymi zespołami.
 • Poziom 3 – Ekspert, wyróżniający się zaawansowaną wiedzą na temat różnego rodzaju zagrożeń, inżynierii wstecznej malware oraz rozwoju narzędzi SOC.
 • Poziom 4 – Manager, czyli osoba odpowiedzialna za zarządzanie zespołem, budżetem, technologiami i procesami operacyjnymi.

Zbudowanie efektywnego Security Operations Center to złożone przedsięwzięcie, wymagające starannego planowania, odpowiednich zasobów i ciągłego doskonalenia. Dlatego warto zainteresować się współpracą ze sprawdzonym partnerem, takim jak ITCenter. Ceny naszych usług możesz znaleźć pod adresem: https://itcenter.pl/cennik-uslug-informatycznych/

Ile wynosi cena SOC dla firmy?

Przedstawiliśmy Ci najważniejsze informacje na temat budowy Security Operations Center w przedsiębiorstwie. Z pewnością zastanawiasz się, ile w praktyce wynosi cena SOC dla firmy? Konkretna wycena wdrożenia i utrzymania centrum bezpieczeństwa operacji IT wymaga uwzględnienia szeregu aspektów. Dlatego zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszym specjalistą w celu doprecyzowania Twoich potrzeb i wyzwań w zakresie bezpieczeństwa IT.

 

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Na rynku od 1997 roku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Jesteśmy ekspertami w Transformacji Cyfrowej.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Rozumiemy Twój biznes - sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter