CTA

Czy w dobie dyrektywy NIS2 Twoja firma musi mieć SOC?

dodane: 04 czerwiec przez: Daniel Filipek
Czy w dobie dyrektywy NIS2 Twoja firma musi mieć SOC?

Obecnie bezpieczeństwo IT w firmach i instytucjach staje się coraz ważniejszym aspektem funkcjonowania organizacji. Nawet małe, rozwijające się przedsiębiorstwa już na początku swojej drogi muszą mieć świadomość, jak istotna jest kwestia odpowiedniego zabezpieczenia infrastruktury informatycznej oraz danych. Choć z pozoru cena bezpieczeństwa IT jest wysoka, to jeszcze wyższe są koszta, wynikające z opieszałości w tym obszarze.

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej tematyce, mając na względzie jedną z najnowszych dyrektyw w tym obszarze, jaką jest dyrektywa NIS2. Sprawdzimy, czy w dobie NIS2 Twoja firma musi mieć SOC (ang. Security Operation Center), a także ile kosztuje SOC oraz czy usługi SOCaaS pozwalają sprostać wyzwaniom, wynikającym z dyrektywy NIS2. Zapraszamy do lektury!

Czym jest SOC i o czym mówi dyrektywa NIS2?

SOC to wyspecjalizowany zespół ekspertów ds. bezpieczeństwa IT, specjalna komórka organizacyjna w przedsiębiorstwie, zajmująca się monitorowanie systemów informatycznych w firmie przez 24/7. Zespół SOC wykrywa i analizuje potencjalne zagrożenia oraz reaguje na incydenty. Dzięki stałemu nadzorowi i szybkiej reakcji, SOC pomaga minimalizować ryzyko i skutki cyberataków.

Dyrektywa NIS2 (Dyrektywa w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii) to z kolei unijne rozporządzenie, mające na celu wzmocnienie odporności tzw. „istotnej infrastruktury” oraz wszystkich podmiotów, świadczących usługi cyfrowe, na incydenty związane z bezpieczeństwem IT. NIS2 nakłada na firmy obowiązek wdrożenia odpowiednich środków bezpieczeństwa i zgłaszania poważnych incydentów.

Odpowiedzią na te wymagania jest właśnie SOC oraz rozwiązania SOCaaS, oferowane również przez IT Center. Jeżeli zamierzasz wdrożyć politykę bezpieczeństwa IT i zastanawiasz się, ile kosztuje SOC, to skontaktuj się z przedstawicielami IT Center. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz na stronie www pod adresem: https://itcenter.pl/oferta/bezpieczenstwo/security-operation-center/

Czym różni się SOC od MDR?

Choć terminy SOC oraz MDR bywają używane zamiennie, to w rzeczywistości odnoszą się do nieco odmiennych koncepcji. SOC koncentruje się na ciągłym monitoringu środowiska IT i analizie zdarzeń. Dzięki wiedzy i doświadczeniu analityków oraz specjalistów cybersec, zespół Security Operation Center potrafi trafnie ocenić poziom zagrożenia bezpieczeństwa IT, dopasowując sposób reakcji do charakterystyki danej organizacji i kontekstu biznesowego.

MDR to swego rodzaju „SOC na legalnym dopingu” – nie tylko identyfikuje zagrożenia, ale również aktywnie na nie odpowiada. Pozwala błyskawicznie reagować na incydenty, usprawniać systemy bezpieczeństwa IT i minimalizować liczbę fałszywych alarmów. W synergii z działaniami edukacyjnymi w obszarze cyberbezpieczeństwa skierowanymi do pracowników, MDR zapewnia organizacji wszechstronną ochronę przed atakami.

Dlaczego musisz mieć SOC, aby spełnić wymogi dyrektywy NIS2?

Aby sprostać wymaganiom unijnej dyrektywy NIS2, firmy muszą zbudować własny SOC. Centrum Operacji Bezpieczeństwa odgrywa ważną rolę w zapewnieniu ciągłego monitorowania bezpieczeństwa infrastruktury IT, identyfikacji zagrożeń i błyskawicznego reagowania na incydenty. Dzięki temu organizacje są w stanie skutecznie zabezpieczyć swoje zasoby i dane przed cyberatakami – to jeden z celów, jaki muszą osiągnąć, zgodnie z NIS2.

Warto podkreślić, że wdrożenie komórki SOC do organizacji znacząco ułatwia wypełnienie obowiązku raportowania poważnych incydentów, który został nałożony przez dyrektywę NIS2. Co więcej, analityk cybersec, wspierany danymi pochodzącymi ze zintegrowanych systemów bezpieczeństwa IT, jest w stanie szybciej podejmować trafne decyzje i efektywnie przeciwdziałać zagrożeniom.

Model SOCaaS odpowiada na potrzeby wynikające z NIS2

SOCaaS to model usługi, gdzie firma zleca zadania należące do SOC, zewnętrznemu dostawcy. Pozwala to przedsiębiorstwom zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa IT przy jednoczesnej optymalizacji kosztów. W dobie rosnących zagrożeń cybernetycznych i wymagań NIS2, posiadanie SOC – własnego lub w modelu SOCaaS – staje się koniecznością dla zapewnienia odpowiedniego monitoringu i ochrony systemów IT. We wdrożeniu pomogą Ci eksperci IT Center!

 

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Na rynku od 1997 roku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Jesteśmy ekspertami w Transformacji Cyfrowej.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Rozumiemy Twój biznes - sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter