CTA

Objawy, które mogą świadczyć o zawirusowaniu komputera

dodane: 10 czerwiec przez: Daniel Filipek
Objawy, które mogą świadczyć o zawirusowaniu komputera

Jeśli komputer nagle spowolnił, zaczęły wyświetlać się komunikaty, zniknęły pliki, może to oznaczać, że został zainfekowany wirusem. Złośliwe oprogramowanie to poważny problem, szczególnie w przypadku, gdy dotyczy systemu firmowego, na którym znajdują się ważne dane, a ich udostępnienie osobom postronnym może spowodować niepowetowaną stratę. Mimo zabezpieczania się przez właścicieli firm przed wirusami na różne sposoby i tak możliwe jest zainfekowanie. Wystarczy, że pracownik otworzy e-mail od nieznanego nadawcy. Czym jest wirus komputerowy? Jakie objawy mogą świadczyć o zawirusowaniu komputera?

Co to jest wirus komputerowy?

Złośliwe oprogramowanie to programy, które zostały stworzone w celu wykonania niekontrolowanych czynności na komputerze lub uszkodzenia systemu. Złośliwym oprogramowaniem jest m.in.:

 • wirus: to mały program, może uszkodzić bądź usunąć dane z komputera;
 • robak: skanuje system w celu odnalezienia plików zawierających np. adres e-mail. Następnie wysyła na te adresy zainfekowane wiadomości, wyglądające tak, jakby były nadane przez znajomą osobę;
 • koń trojański: jest oprogramowaniem ukrywającym się w innym programie. W systemie umieszcza kod, przez który haker zyskuje dostęp do zainfekowanego komputera;
 • program szpiegujący: śledzi aktywność użytkownika, podczas przeglądania Internetu może przekierowywać go na inne witryny.

8 objawów wskazujących na zainfekowanie komputera

 1. Wolniejsze działanie komputera. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zainfekowania komputera jest spowolnienie działania.
 2. Wyskakujące okienka i komunikaty. Podczas przeglądania witryn internetowych może nastąpić przekierowanie na reklamy. Przykładem jest strona konkursowa, na której widnieje informacja o wygranej i urządzeniu do odebrania.
 3. Zawieszanie systemu. Po zainfekowaniu komputera można zauważyć nieprawidłowości w działaniu komputera np. utratę miejsca na dysku, częste zawieszanie systemu.
 4. Przekierowanie podczas wyszukiwania na witryny. Po wyszukaniu wybranej strony internetowej, użytkownik zamiast na wybraną witrynę, przekierowywany jest na zupełnie inną stronę, niezwiązaną z tematyką wyszukiwania.
 5. Blokada programu antywirusowego. Po zainfekowaniu program antywirusowy może przestać działać lub nie będzie można go zaktualizować.
 6. Problemy z uruchomieniem aplikacji. Złośliwe oprogramowanie może utrudniać włączenie aplikacji, podczas uruchamiania programów zaczną pojawiać się błędy.
 7. Usunięcie plików z komputerów. Niektóre ze złośliwych programów mogą usunąć część plików z komputera.
 8. Pojawienie się nowych programów na komputerze. Na komputerze mogą pojawić się programy, które nie zostały zainstalowane przez użytkownika.

Jak usunąć złośliwe oprogramowanie? Czy można ustrzec się wirusów?

W celu usunięcia złośliwego oprogramowania należy użyć dedykowanych narzędzi. Trzeba także zaktualizować system oraz oprogramowanie.

Nawet najbardziej zaawansowane zabezpieczenie systemu przed złośliwym oprogramowaniem nie daje gwarancji, że system nie zostanie zainfekowany. Można jednak ustrzec się niektórych zagrożeń. Przede wszystkim nie wolno otwierać załączników w mailach oraz wiadomościach, które pochodzą od nieznanych adresatów. Warto także zwrócić uwagę na dziwne i nietypowe wiadomości od znajomych. Kolejne zagrożenia związane są z instalowaniem oprogramowania z Internetu, szczególnie jeśli jest pobierane z innej strony niż producenta.

Podkreślić należy, że złośliwe oprogramowanie jest coraz bardziej zaawansowane i potrafi doskonale maskować się na komputerze. Oznacza to, że nawet jeśli komputer działa tak samo jak dotychczas, wirus może być ukryty, używać komputera w celu rozprzestrzenia się lub kradzieży poufnych danych bądź haseł.

Na prawidłowe działanie systemu komputerowego w firmie może wpływać naprawdę wiele czynników. Poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa firmowych danych jest zainfekowanie chociażby jednego z komputerów. W ITCenter świadczymy różne usługi informatyczne dla przedsiębiorców. Zajmujemy się obsługą informatyczną firm, zapewniamy prawidłowe działanie

Szukaj na stronie

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Od 22 lat na rynku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

Oddział Białystok
ul. Sienkiewicza 49
15-092 Białystok
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter