CTA

Objawy, które mogą świadczyć o zawirusowaniu komputera

dodane: 10 czerwiec przez: Daniel Filipek
Objawy, które mogą świadczyć o zawirusowaniu komputera

Mogłoby się wydawać, że świadomość związana z tym, jakie niebezpieczeństwo nosi ze sobą zawirusowany komputer jest już w społeczeństwie odpowiednio wysoka. Tymczasem ciągle wiele osób nie dba o zachowanie podstawowych zasad ochrony swoich plików i danych lub też brakuje im wiedzy na temat prawidłowego zabezpieczania komputera! Złośliwe oprogramowanie to poważny problem, szczególnie w przypadku, gdy dotyczy systemu firmowego, na którym znajdują się ważne informacje, a ich udostępnienie osobom postronnym może spowodować niepowetowaną stratę. Mimo zabezpieczania się przez właścicieli firm przed wirusami na różne sposoby i tak możliwe jest zainfekowanie. Wystarczy, że pracownik otworzy e-mail od nieznanego nadawcy. Jakie niesie to konsekwencje? Czym jest trojan i czy jest tym samym, co wirus komputerowy? Jakie objawy zainfekowania komputera wirusem?

Co to jest wirus komputerowy? A trojan?

Wirus komputerowy można określić złośliwym oprogramowaniem, które zostało stworzone w celu przeprowadzania na sprzęcie elektronicznym (w tym głównie na komputerze, ale też na smartfonie czy tablecie, na których równie często znajdują się ważne dane) niekontrolowanych działań, mogących prowadzić nawet do całkowitego uszkodzenia systemu. Musisz wiedzieć, że w ramach takiego złośliwego oprogramowania należy wyróżnić kilka różnych jego rodzajów:

 • wirus: to mały program, który może uszkodzić bądź usunąć dane z komputera;

 • robak: skanuje system w celu odnalezienia plików zawierających np. adresy e-mail, następnie wysyła na te adresy zainfekowane wiadomości wyglądające tak, jakby były nadane przez znajomą osobę;

 • koń trojański: w skrócie określany także jako trojan, jest oprogramowaniem ukrywającym się w innym programie; w systemie umieszcza kod, przez który użytkownik zewnętrzny (zwykle „właściciel” konia trojańskiego) zyskuje dostęp do zainfekowanego komputera;

 • oprogramowanie szpiegujące: śledzi aktywność użytkownika i podczas przeglądania Internetu może przekierowywać go na inne, groźne witryny.

Objawy wirusa na komputerze – 8 sygnałów wskazujących na zainfekowanie sprzętu komputerowego

Zastanawiasz się, jakie symptomy mogą wskazywać na zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem? Jakie są objawy trojana? Jak wygląda wirus na komputerze? Sprawdź najczęściej występujące sygnały mogące świadczyć o tym, że możesz mieć zawirusowany komputer!

 1. Wolniejsze działanie komputera. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zainfekowania komputera jest spowolnienie jego działania. Zawirusowany komputer jest znacznie obciążony przez takie elementy, jak trojan czy oprogramowanie szpiegujące i spadek jego wydajności powinien być zauważalny.

 2. Wyskakujące okienka i komunikaty. Podczas przeglądania witryn internetowych może nastąpić przekierowanie na reklamy. Przykładem jest strona konkursowa, na której widnieje informacja o wygranej do odebrania. Podobne objawy mogą towarzyszyć zawirusowaniu telefonu, gdy w trakcie korzystania z aplikacji zostajesz przekierowany na inne strony, bez wcześniejszej zgody.

 3. Zawieszanie systemu. Po zainfekowaniu sprzętu elektronicznego można zauważyć nieprawidłowości w działaniu komputera, np. utratę miejsca na dysku, częste zawieszanie się systemu. Jeśli z tego korzystasz, zdalny dostęp do chmury również może okazać się utrudniony lub znacznie ograniczony.

 4. Przekierowanie podczas wyszukiwania. Po wyszukaniu wybranej strony internetowej użytkownik, zamiast na wybraną witrynę, przekierowywany jest na zupełnie inną stronę, niezwiązaną z tematyką wyszukiwania. W dodatku taka strona może żądać, by użytkownik podał dane osobowe.

 5. Blokada programu antywirusowego. Po zainfekowaniu program antywirusowy może przestać działać lub nie będzie można go zaktualizować. To podwójnie niebezpieczna sytuacja, ponieważ użytkownik nie tylko traci dostęp do aktywnej zapory, ale też może kompletnie nie zdawać sobie sprawy z tego, że ma zawirusowany komputer (trojanem, robakiem czy innym groźnym oprogramowaniem).

 6. Problemy z uruchomieniem aplikacji. Złośliwe oprogramowanie może utrudniać włączenie aplikacji lub też podczas uruchamiania programów zaczną pojawiać się nietypowe dotąd błędy. Takie objawy wykazuje także wirus w BIOSIe – czyli oprogramowaniu odpowiadającym za poprawne konfigurowanie komputera.

 7. Usunięcie plików z komputerów. Niektóre ze złośliwych programów mogą usunąć część plików z komputera. W najgorszym wypadku może wystąpić całkowite wyczyszczenie systemu z danych, których nie da się odzyskać.

 8. Pojawienie się nowych programów na komputerze. Na komputerze mogą pojawić się programy, które nie zostały zainstalowane przez użytkownika.

Jak usunąć złośliwe oprogramowanie? Czy można ustrzec się wirusów?

Jak sprawdzić, czy komputer ma wirusa? W celu zdiagnozowania i późniejszego usunięcia złośliwego oprogramowania należy zastosować odpowiednie narzędzia, a jeśli nie masz do nich dostępu lub odpowiedniej wiedzy warto skontaktować się ze specjalistą IT. Trzeba także zaktualizować system oraz oprogramowanie, w tym oprogramowanie antywirusowe.

Nawet najbardziej zaawansowane zabezpieczenie systemu przed złośliwym oprogramowaniem nie daje stuprocentowej gwarancji, że system nie zostanie zainfekowany. Można jednak ustrzec się niektórych zagrożeń i ogólne ryzyko zminimalizować.

Przede wszystkim nie wolno otwierać załączników w mailach oraz wiadomościach, które pochodzą od nieznanych adresatów. Warto także zwrócić uwagę na dziwne i nietypowe wiadomości od znajomych oraz specyficzne nazwy załączanych do maili plików. Kolejne zagrożenia związane są z instalowaniem oprogramowania z Internetu, szczególnie jeśli jest pobierane z innej strony niż producenta.

Podkreślić należy, że złośliwe oprogramowanie jest coraz bardziej zaawansowane i potrafi doskonale się maskować, przez co objawy zakażenia wirusem komputerowym nie są już tak charakterystyczne i stają się trudniejsze do dostrzeżenia w trakcie pracy na komputerze. Oznacza to, że nawet jeśli komputer działa tak samo jak dotychczas, wirus może być ukryty, używać komputera w celu rozprzestrzenia się lub kradzieży poufnych danych bądź haseł.

Na prawidłowe działanie systemu komputerowego w firmie może wpływać naprawdę wiele czynników. Poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa firmowych danych jest zainfekowanie chociażby jednego z komputerów.

ITCenter świadczymy różne usługi informatyczne dla przedsiębiorców. Zajmujemy się obsługą informatyczną firm, zapewniamy prawidłowe działanie sprzętu komputerowego oraz dostosowanie systemu zabezpieczeń do indywidualnych potrzeb użytkownika, zapewniając możliwie wysokie bezpieczeństwo Twojego biznesu.

Zapraszamy do bezpłatnej konsultacji.

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Na rynku od 1997 roku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Jesteśmy ekspertami w Transformacji Cyfrowej.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Rozumiemy Twój biznes - sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter