Niezawodność infrastruktury IT to dla wielu firm kwestia priorytetowa. Nawet chwilowy brak dostępu do danych, nieprawidłowo działający sprzęt generują straty. Pracownicy mają problemy podczas wykonywania obowiązków zawodowych, klienci muszą dłużej oczekiwać na realizację usługi.
Jakie sygnały należy odczytywać jako ostrzeżenie, że system IT nie działa prawidłowo? W jaki sposób można monitorować działanie infrastruktury? Jakie zagrożenia dla firmy niesie nieprawidłowo działający system IT?
Sygnały ostrzegawcze
Nieprawidłowe działanie systemu IT to:
Każdy problem ze sprzętem, aplikacjami wpływa na działanie niemal całej infrastruktury IT. Brak możliwości korzystania z danego programu bądź urządzenia opóźnia realizację kolejnych etapów zadania, w efekcie czego zaburzona jest praca różnych działów w firmie.
Z wyciekiem danych, utratą bądź udostępnieniem nieupoważnionym osobom trzecim wiążą się poważne konsekwencje. Przede wszystkim w przypadku utraty danych osób fizycznych konieczne jest zgłoszenie wycieku do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. To jednak nie jedyne skutki utraty danych firmowych. Kolejnym problemem jest wykorzystanie ich przez inne podmioty. W systemach informatycznych przechowywane są różne dane m.in. informacje o kontrahentach, zasadach świadczenia usług. Jeśli dojdzie do utraty dostępu do danych zaburzone zostaną procesy biznesowe. Do momentu odzyskania danych działania firmy zostaną w znacznym zakresie ograniczone, co z kolei będzie przyczyną zastoju w firmie oraz powodem powstania strat finansowych.
System informatyczny niemal każdej firmy narażony jest na atak hakerów. O ile duże przedsiębiorstwa inwestują bardzo duże środki finansowe w rozwiązania zabezpieczające system informatyczny, tak sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku niewielkich, rodzinnych firm oraz jednoosobowych działalności gospodarczych. Często zdarza się tak, że jedynym zabezpieczeniem jest podstawowa wersja programu antywirusowego. Natomiast w celu zminimalizowania ryzyka przeprowadzenia skutecznego ataku przez hakerów konieczne jest nie tylko zainwestowanie w dobry program antywirusowy, ale przede wszystkim wprowadzenie w firmie zasad korzystania ze sprzętu firmowego. Należy szkolić pracowników i wyjaśniać, jakie działania mogą spowodować powstanie luki w systemie zabezpieczeń. Jednym z przykładów jest instalowanie przez pracowników nielicencjonowanego oprogramowania z Internetu. Często zdarzają się sytuacje, w których pracownicy w dobrej wierze starają się usprawnić pracę, nie zdając sobie przy tym sprawy z zagrożenia, jakie jest związane z ich działaniem.
Kontrola stanu infrastruktury IT
Czy możliwe jest takie zabezpieczenie systemu, aby przez kilka lat korzystać z niego bez obaw o utratę danych lub przeprowadzenie skutecznego ataku przez hakerów? Zabezpieczając system należy pamiętać o tym, że ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa odgrywa czynnik ludzki. Żadne zabezpieczenia nie będą w pełni skuteczne, jeśli pracownicy nie otrzymają konkretnych wytycznych, jakie działania mogą być realizowane w systemie, a których należy się wystrzegać.
Należy dodać także, że często trudno jest zauważyć nieprawidłowości w działaniu systemu IT. Gdy system nieznacznie spowalnia najczęściej przyjmowane jest, że tak po prostu musi być, a pracownicy przyzwyczajają się do takiego tempa działania systemu i po pewnym czasie przestają zwracać na to uwagę. W rzeczywistości może być jednak zupełnie inaczej, a spowolnienie działania systemu świadczyć np. o spadku wydajności systemu.
W ITCenter oferujemy kontrolę i audytowanie IT, dzięki którym możesz zyskać m.in.:
Spółka informatyczna. Na rynku od 1997 roku. Specjalizacja w IT dla biznesu.
Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.
Jesteśmy ekspertami w Transformacji Cyfrowej.
Kompetentni, operatywni, skuteczni.
Rozumiemy Twój biznes - sprawdź nas.
Rozwiązania dla Twojego sukcesu.