CTA

Rodzaje wirusów komputerowych

dodane: 01 grudzień przez: Daniel Filipek
Rodzaje wirusów komputerowych

Cyberbezpieczeństwo to jedno z kluczowych wyzwań, przed jakimi stoją współczesne organizacje. W artykule przyjrzymy się bliżej jednemu z aspektów bezpieczeństwa komputerowego, czyli wirusom. Przedstawimy najważniejsze rodzaje wirusów komputerowych i podpowiemy, jak możesz się przed nimi skutecznie chronić.

Co to jest wirus komputerowy?

Wirus komputerowy to rodzaj złośliwego oprogramowania, wykonującego niepożądane czynności na zainfekowanym urządzeniu, m.in.: szyfrowanie danych, usuwanie danych, wykradnięcie plików czy danych dostępowych, a także podsłuchiwanie transmisji czy logowanie przycisków wciskanych na klawiaturze przez użytkownika. Możliwości jest wiele. Poszczególne rodzaje wirusów komputerowych omawiamy w jednej z kolejnych sekcji tego artykułu.

Jak działają różne rodzaje wirusów komputerowych?

Przybliżmy jeszcze, jak działają różne rodzaje wirusów komputerowych. Warto zacząć od tego, że do zakażenia wirusów dochodzi zazwyczaj poprzez nieświadome pobranie oraz otworzenie pliku z podejrzanej strony internetowej albo załącznika poczty e-mail. Wirusy mogą się rozprzestrzeniać również poprzez aplikacje ze sklepu Google Play, gry dostępne online, a także popularne komunikatory internetowe, takie jak WhatsApp, Telegram czy Messenger.

Wirusy komputerowe obciążają działanie sprzętu i spowalniają pracę. Mogą też kasować pliki i wykradać dane osobowe, hasła oraz numery kart kredytowych. Potrafią również replikować się na inne nośniki – karty pamięci oraz nośniki USB. Często mogą podszywać się pod tożsamość użytkownika zainfekowanego komputera, rozsyłając fałszywe wiadomości e-mail oraz tworzyć grupy hostów, czyli tzw. botnet.

Poznaj najważniejsze rodzaje wirusów komputerowych

W kolejnych akapitach przedstawiliśmy najważniejsze rodzaje wirusów komputerowych. Warto wspomnieć, że to niejedyne zagrożenia, z jakimi zmagają się współczesne firmy. Częstym problemem są również konie trojańskie, scareware, robaki komputerowe czy tzw. bezplikowe złośliwe oprogramowanie.

Wirusy plikowe

Złośliwe programy, infekujące pliki poprzez nadpisywanie ich zawartości albo modyfikację właściwości.

Wirusy skryptowe

Wirusy pisane z użyciem języków skryptowych jako aplikacje aktywujące określone funkcje. Często atakują pliki makropoleceń w arkuszach kalkulacyjnych albo pliki wsadowe systemu operacyjnego.

Wirusy dyskowe

Ich specyfika działania polega na zarażaniu plików zapisanych na dysku oraz replikowaniu się w jego obrębie. Replikacja wirusów dyskowych powoduje ogromne obciążenie systemu.

Wirusy rezydentne

Istnieje również inny podział na dwa rodzaje wirusów komputerowych – rezydentne oraz nierezydentne. Pierwsze z nich, wirusy rezydentne, instalują się w pamięci operacyjnej komputera. Korzystają z odwołań systemowych w sposób analogiczny, jak tradycyjne programy rezydentne. Ukrywają swój kod binarny przed programami zarządzającymi pamięcią, przez co są bardzo trudne do wykrycia.

Wirusy nierezydentne

Wirusy nierezydentne mają dużo prostszą architekturę. Po prostu próbują zarazić pliki z programami. Po uruchomieniu zaczynają szukać pierwszego elementu do infekcji. Jeśli go nie znajdą, sterowanie wraca z powrotem do oprogramowania z zarażonego pliku. Ich działanie zauważalnie wpływa na spadek wydajności systemu.

Jak skutecznie ochronić firmę przed wirusami komputerowymi?

Skuteczna ochrona przed wirusami komputerowymi wymaga nie tylko zastosowania profesjonalnego oprogramowania antywirusowego na wszystkich komputerach klienckich oraz architekturze serwerowej. Konieczne jest budowanie świadomości w zakresie prawidłowych praktyk cyberbezpieczeństwa wśród pracowników oraz kadry zarządzającej. Wymagania muszą być bezwzględnie respektowane we wszystkich procesach, również w komunikacji zewnętrznej.

Jeżeli szukasz praktycznego wsparcia we wdrożeniu sprawdzonych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa informatycznego firmy, to skontaktuj się z nami! Mamy ogromne doświadczenie w opracowywaniu polityk bezpieczeństwa i ochrony danych oraz wdrażaniu wynikających z nich rozwiązań operacyjnych i programowych.

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Na rynku od 1997 roku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Jesteśmy ekspertami w Transformacji Cyfrowej.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Rozumiemy Twój biznes - sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter