CTA

Jak odzyskać skasowane pliki?

dodane: 31 październik przez: Daniel Filipek
Jak odzyskać skasowane pliki?

Awaria sprzętu, infekcja złośliwym oprogramowaniem, działalność cyberprzestępców albo po prostu przypadkowe usunięcie plików to najczęstsze powody utraty danych. W artykule sprawdzimy, jak odzyskać skasowane pliki z dysków twardych oraz pamięci masowych!

Proces odzyskiwania danych różni się w zależności od rodzaju pamięci i specyfiki zdarzenia. Warto wiedzieć, że obecna technologia pozwala odzyskać usunięte pliki nawet w przypadku mechanicznego uszkodzenia karty pamięci czy dysku twardego. Pamiętaj jednak, że im bardziej skomplikowane okoliczności utraty ważnych plików, tym bardziej czasochłonna i droższa będzie usługa recovery, czyli odzyskiwania skasowanych danych komputerowych.

Jak odzyskać pliki z dysku SSD i pamięci masowej?

Nie ma jednej skutecznej techniki odzyskiwania skasowanych plików. Nierzadko, żeby odzyskać dane, będziesz potrzebował nie tylko specjalistycznego sprzętu lub oprogramowania, lecz przede wszystkim wiedzy na temat architektury nośników pamięci masowej. W kolejnych sekcjach przedstawimy Ci bliżej problematykę przywracania plików z SSD oraz innych pamięci masowych.

Odzyskiwanie plików z dysku SSD

Ultra szybkie dyski SSD rewelacyjnie przyspieszają pracę – pomagają zarówno w efektywnej realizacji prostych procesów biznesowych, jak i zaawansowanych zadań obróbki video, symulacji obliczeniowych czy grafiki 3D. Niestety również i nośniki SSD są podatne na awarię i utratę danych.

Odzyskiwanie skasowanych plików z SSD jest skomplikowane i wymaga dostępu do zaawansowanych narzędzi. W niektórych przypadkach pomoże Ci wykonanie pełnego zrzutu pamięci z dysku, a następnie próba rekonstrukcji pełnego obrazu danych przy użyciu specjalistycznego oprogramowania. Proces jest jednak skomplikowany i bardzo kosztowny.

Odzyskiwanie plików z pamięci masowej

Dane są jednym z kluczowych zasobów operacyjnych współczesnych organizacji. Utrata ważnych informacji zapisanych w pamięci masowej laptopa, smartfona czy plików na karcie SD lub pendrive stanowi kosztowny problem. Zarówno ze względu na ceny odzyskiwania skasowanych plików, jak i wpływ braku dostępu do danych na działalność firmy.

Samodzielne odzyskiwanie plików z pamięci masowej jest możliwe jedynie w przypadku szybkiej interwencji po przypadkowym usunięciu danych. Jeżeli dysk lub inny nośnik został zainfekowany albo doszło do uszkodzenia mechanicznego, to zautomatyzowane programy nie pomogą. Wówczas niezbędne jest skorzystanie z usług recovery, świadczonych przez wyspecjalizowane podmioty.

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 5 i serwerów NAS

Duże firmy często mierzą się z ogromnymi wyzwaniami odzyskiwania danych z macierzy RAID 5 czy serwerów NAS. Takie operacje, w przypadku uszkodzenia wszystkich dysków, wymagają dostępu do wydajnych systemów recovery w specjalistycznych laboratoriach. Warto mieć na uwadze, że infrastruktura serwerowa i macierzowa nierzadko przechowuje setki TB danych! Zdecydowanie warto zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami – w ITCenter mamy na to sposób!

Jak zapobiec utracie ważnych plików? Poznaj DRP i DRaaS!

DRP, czyli Disaster Recovery Plan to specjalnie opracowana, dopasowana do specyfiki działania organizacji, polityka określająca, co zrobić, jeśli nastąpiła awaria. W szerszym ujęciu wdrożenie polityki bezpieczeństwa danych obejmuje też procedury i rozwiązania sprzętowo-programowe, zapobiegające utracie dostępu do danych oraz skasowaniu plików, automatyzujące backup.

DRaaS to z kolei Disaster Recovery as a Service, czyli realizowane w modelu usługi odzyskiwanie danych i szybkie przywracanie ciągłości pracy infrastruktury IT po awarii. Usługa DRaaS może być realizowana przez zewnętrzny podmiot, taki jak ITCenter. To właśnie wdrożenie odpowiednich polityk bezpieczeństwa IT i zarządzania systemem informatycznym jest najlepszym sposobem na uchronienie się przed problemem utraty ważnych plików!

Kto pomoże mi chronić się przed utratą plików i wdroży DRP?

Jeżeli chcesz odzyskać skasowane pliki albo zabezpieczyć infrastrukturę przed skutkami utraty dostępu do krytycznych danych, to skontaktuj się z przedstawicielem ITCenter w Warszawie! Pomożemy Ci wdrożyć rozwiązania informatyczne, gwarantujące dostępność i integralność danych.

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Na rynku od 1997 roku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Jesteśmy ekspertami w Transformacji Cyfrowej.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Rozumiemy Twój biznes - sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter