CTA

Co to jest DRaaS – Disaster Recovery as a Service?

dodane: 22 wrzesień przez: Daniel Filipek
Co to jest DRaaS – Disaster Recovery as a Service?

Nawet najlepiej zarządzane organizacje borykają się z okresowymi problemami, wynikającymi z przerw w ciągłości pracy i awarii infrastruktury informatycznej. Panaceum na wspomniane bolączki są usługi Disaster Recovery as a Service! Co to jest DRaaS, jak działa i dlaczego musisz wdrożyć je w swojej firmie? O tym dowiesz się z tego artykułu!

Na czym polega usługa DRaaS?

DRaaS (ang. Disaster Recovery as a Service) to odzyskiwanie danych i ciągłości pracy systemów informatycznych po awarii, realizowane jako usługa. W ten sposób zewnętrzny podmiot, dysponujący odpowiednim know-how, doświadczeniem oraz zasobami wiedzy i wyspecjalizowanego zespołu, realizuje usługi ochrony i zapewnienia ciągłość infrastruktury IT na wypadek ataków cybernetycznych, czy klęsk żywiołowych.

Usługi Disaster Recovery as a Service są odpowiedzią na rosnące potrzeby rynku w zakresie minimalizacji przestojów pracy infrastruktury informatycznej, wywołanych przez poniższe zdarzenia.

  • Awarie sprzętu oraz zasilania.

  • Niedostępność połączenia z siecią (w tym światłowód).

  • Przestoje wywołane pożarami i powodziami.

  • Ataki cybernetyczne wymierzone w organizację.

  • Błędy wynikające z niedostatecznej wiedzy i braku procedur w organizacji.

Większość usługodawców stosuje kompleksowe rozwiązania łączące w sobie zarówno komponenty sprzętowe, jak i technologię cloud. W ten sposób organizacja korzystająca z usługi DRaaS zyskuje profesjonalne wsparcie w odtwarzaniu danych i przywracaniu pracy serwerów, pamięci masowych i innych komponentów po awarii w sposób zapewniający możliwie najwyższą skuteczność, w możliwie najkrótszym czasie bez konieczności uruchamiania znaczących zasobów finansowych.

Jak działa Disaster Recovery as a Service?

Disaster Recovery as a Service to nowatorskie połączenie rozwiązań sprzętowych i chmurowych, realizujące szybkie i bezpieczne odtwarzanie systemów IT po awarii. Elastyczna technologia cloud pomaga w całkowitej replikacji najbardziej krytycznej infrastruktury teleinformatycznej organizacji. Replikowane są również komponenty serwerowe oraz środowisko usługowe. W ten sposób, zyskujemy możliwość odzyskania pełnej funkcjonalności nawet po ataku cybernetycznym.

Co wpływa na cenę usługi DRaaS?

Na cenę usługi DRaaS wpływają przede wszystkim dwa wskaźniki – RTO oraz RPO. Co oznaczają wspomniane elementy wyceny Disaster Recovery as a Service?

  • RPO (ang. Recovery Point Objective) – maksymalny okres niedostępności danych w trakcie awarii infrastruktury informatycznej, jakie może doświadczyć firma.

  • RTO (ang. Recovery Time Objective) – maksymalny czas niedostępności aplikacji, jakiego może doświadczyć organizacja z powodu awarii systemów IT.

Należy pamiętać, że wysoka jakość usługi wpływa na wzrost jej ceny. Jednym z decydujących czynników może być np. częstotliwość wykonywania pełnych kopii zapasowych (cykle dobowe, godzinne albo minutowe). Ponadto istotny jest czas odzyskiwania danych oraz przywracania pracy systemów – proces może trwać kilka minut, kilkanaście godzin albo kilka dni.

Dlaczego powinieneś wdrożyć DRaaS w swojej firmie?

Istnieje szereg powodów, dla których powinieneś zainteresować się wdrożeniem DRaaS w swojej firmie. Przede wszystkim rozwiązanie jest tańsze, niż samodzielne utrzymywanie systemu Disaster Recovery w organizacji – jeśli dostawca nie świadczy usługi odzyskiwania w danej chwili, to nie zużywa zasobów obliczeniowych, za które musielibyśmy płacić. Z korzyścią dla Twojego budżetu oraz środowiska naturalnego (mniejsze zużycie energii).

Kolejny powód to dostęp do bogatego know-how i wysoko wyspecjalizowanego oprogramowania DRaaS. Zasoby są współdzielone zgodnie z założeniami technologii cloud – jeżeli z nich nie korzystasz, to nie zużywasz mocy obliczeniowej. Jednocześnie w chwili wystąpienia awarii zyskujesz dostęp do środowiska o bardzo dużej wydajności, którego samodzielne utrzymanie byłoby nieopłacalne lub niemożliwe do wdrożenia w firmie w z przyczyn budżetowych.

Zapewnimy Ci ciągłość operacyjną biznesu!

Jeżeli szukasz zaufanego dostawcy profesjonalnych usług informatycznych dla biznesu, to skontaktuj się z nami! Zapewnimy ciągłość operacyjną Twojej firmy, dzięki specjalistycznym usługom Disaster Recovery as a Service (DRaaS) i przygotujemy dedykowany Disaster Recovery Plan (DRP) dla Twojej organizacji.

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Na rynku od 1997 roku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Jesteśmy ekspertami w Transformacji Cyfrowej.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Rozumiemy Twój biznes - sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter