CTA

Co to jest DevOps?

dodane: 28 sierpień przez: Daniel Filipek
Co to jest DevOps?

Rozwój procesów IT w organizacjach sprawia, że coraz częściej obszary operacyjne przenikają się zadaniami działów rozwojowych. Właśnie z tego połączenia zrodziła się koncepcja departamentu DevOps. Czym jest DevOps oraz kim jest DevOps Engineer? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule!

Czym jest DevOps?

Skrót DevOps oznacza w istocie „Development and Operations” i powstał z połączenia tych słów. W polskim tłumaczeniu opisuje on departament łączący w sobie zadania działów rozwoju IT oraz operacji IT. Połączenie zespołu rozwoju oprogramowania oraz operacji ma na celu zarówno usprawnienie wewnętrznej komunikacji, jak i praktyczne przyspieszenie prac nad produktem.

Podejście DevOps to metodologia pomagająca przełamać bariery komunikacyjne i procesowe pomiędzy działami developmentu i operacji, stymulując innowacyjność oraz poprawiając jakość dostarczanych rozwiązań. W wielu przypadkach zmiana kultury organizacyjnej zgodnie z założeniami Dev Ops pomaga w wyraźny sposób przyspieszyć dostarczanie oprogramowania.

DevOps to również iteracyjny model pracy, czerpiący swoje założenia z metodologii Agile. Głównym założeniem podejścia jest udostępnianie działającego kodu tak szybko, jak to możliwe. W praktyce zyskujemy w ten sposób szybsze wdrożenie pierwszej działającej wersji projektu i możliwość szybkiego wprowadzania niezbędnych aktualizacji i poprawek, dzięki częstym iteracjom wersji.

Kim jest DevOps Engineer?

Nowe podejście do wytwarzania oprogramowania zaowocowało pojawieniem się nowego stanowiska DevOps Engineer. Czym zajmuje się taki specjalista? Inżynier Dev Ops pomaga automatyzować środowisko pracy programistów, dzięki czemu deweloperzy mogą szybciej i efektywniej zarządzać kodem. Pomaga też w optymalizacji konfiguracji środowiska, włącznie z ustawieniami infrastruktury serwerowej, łącząc umiejętności administracyjne.

Kolejnym zadaniem DevOpsa jest wybór optymalnych rozwiązań, które przyspieszą realizację projektu. Specjalista nadzoruje też wydajność wszystkich procesów związanych z dostarczaniem oprogramowania – zarówno procesów sprzętowych, jak i programowych. Osoba na tym stanowisku zazwyczaj łączy wiele umiejętności – wiedzę na temat administracji serwerów, konfiguracji środowiska programistycznego, wiedzę z zakresu security czy umiejętności interpersonalne.

Development Operations Engineer posiada ponadto rozległą wiedzę na temat działania systemów operacyjnych Windows oraz Linux, a niejednokrotnie również MacOS. Dodajmy, że DevOps posiada umiejętności programowania w językach skryptowych, pomagające w automatyzacji zadań.

Dlaczego potrzebujesz DevOpsa w swojej firmie?

Szybkie i łatwe wdrażanie kolejnych wersji oprogramowania, wysoki poziom kultury i bezpieczeństwa pracy organizacji, wyższa jakość produktów czy lepsza komunikacja pomiędzy specjalistami IT z różnych dziedzin – to tylko kilka zalet, jakie niesie za sobą zatrudnienie doświadczonego DevOpsa w firmie.

Lepsze zarządzanie nieplanowanymi problemami oraz zasobami potrzebnymi do ich rozwiązania to kolejna zaleta inżyniera Development and Operations w IT. Praca DevOps zaowocuje szybszym wdrażaniem lepszych jakościowo produktów, co wymiernie przełoży się na zadowolenie klientów ze współpracy. Długofalowo rozwój działu DevOps przyczyni się do zwiększenia przychodów firmy.

Warto wspomnieć, że według badań przeprowadzonych w 2015 roku przez Puppet Labs aż 19% firm korzysta już z zalet DevOps. Organizacje korzystają z benefitów tego rozwiązania, tworząc własny departament DevOps.

Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia IT dla Twojego biznesu!

Bez wątpienia wsparcie doświadczonego DevOpsa jest nieodzowną pomocą w rozwoju każdej firmy, wykorzystującej zaawansowane narzędzia informatyczne w swoich codziennych zadaniach. Jeżeli poszukujesz profesjonalnego wsparcia w realizacji zadań z pogranicza operacji IT oraz rozwoju IT, to skorzystaj ze specjalistycznych usług IT dla Twojego biznesu oferowanych przez ITCenter! Pomożemy Ci w zachowaniu konkurencyjności firmy, oferując swoje bogate know-how.

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Na rynku od 1997 roku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Jesteśmy ekspertami w Transformacji Cyfrowej.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Rozumiemy Twój biznes - sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter