CTA

Body leasing vs outsourcing IT

dodane: 28 sierpień przez: Daniel Filipek
Body leasing vs outsourcing IT

Cyfryzacja biznesu sprawia, że przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na skorzystanie z outsourcingu IT w swoich organizacjach. Okazuje się, że interesującą alternatywą dla usług outsourcingowych jest body leasing. Sprawdźmy, na czym polegają obie możliwości oraz którą z nich wybrać?

Rozwijające się firmy z sektora MŚP często nie dysponują wystarczającymi zasobami finansowymi, by samodzielnie stworzyć i rozwijać dział IT. Często zatrudnienie wielu specjalistów z różnych dziedzin na pełen etat byłoby nieopłacalne finansowo. Rozwiązaniem są rozmaite formy outsourcowania usług IT. Dzięki nim organizacja zyskuje dostęp do wykwalifikowanej kadry i zaawansowanego know-how, bez potrzeby samodzielnego zatrudniania specjalistów IT.

Na czym polega outsourcing IT?

Outsourcing IT to usługa polegająca na zleceniu wykonania całego procesu – stworzenia aplikacji, budowy strony internetowej czy nadzorowania pracy systemów informatycznych – zewnętrznemu podmiotowi. Zarządzany przez podwykonawcę projekt jest prowadzony przez doświadczonych specjalistów, którzy nie muszą być bezpośrednio zatrudnieni w firmie.

Przeniesienie odpowiedzialności za określone obszary procesowe na zewnętrzny podmiot pozwala na skorzystanie z jego zasobów know-how. Jednocześnie wewnątrz organizacji redukujemy w ten sposób ilość dodatkowych zadań związanych z obsługą HR czy księgowością. Nie musimy prowadzić procesów rekrutacyjnych – dostajemy kompletną usługę rozliczaną w formie faktury.

Warto pamiętać, że outsourcing IT jest wykorzystywany zarówno w firmach nieposiadających żadnego działu IT, jak i organizacjach posiadających własnych informatyków. W tym drugim przypadku, usługi outsourcingowe pozwalają na szybkie uzupełnienie wiedzy potrzebnej do prowadzenia projektów i rozwijania firmy, bez poświęcania czasu na samodzielny rozwój działu IT.

Na czym polega body leasing?

Body leasing jest rozwiązaniem alternatywnym, podobnym do outsourcingu. Usługa polega na leasingowaniu, czyli wynajmowaniu konkretnych specjalistów na określony przez nas czas. Mamy możliwość pozyskania do zespołu dokładnie tych osób – programistów, architektów, projektantów, specjalistów bezpieczeństwa czy administratorów sieci – których w danej chwili potrzebujemy.

Usługa body leasingu IT pozwala na zatrudnienie wybranych osób niemalże natychmiast – pomijamy żmudny etap rekrutacji. Jednocześnie mamy możliwość wynajęcia wybranego specjalisty jedynie na określony czas i część etatu. Podobnie, jak w przypadku outsourcowania usług IT, nie musimy martwić się o dodatkowe czynności operacyjne – rozliczamy się jedynie z podmiotem świadczącym usługi body leasingu.

To rozwiązanie pozwala m.in. na uzyskanie dostępu do wysokospecjalistycznej wiedzy ekspertów z bardzo wąskich dziedzin. Ich zatrudnienie na normalny etat w firmie MŚP byłoby często niemożliwe ze względu na wysokie koszty wynagrodzeń fachowców IT. Body leasing niweluje problem, wychodząc naprzeciw zróżnicowanym potrzebom małych i średnich organizacji.

Body leasing czy outsourcing IT – co wybrać?

Outsourcing IT jest rekomendowany przedsiębiorstwom nieposiadającym własnego działu IT lub zatrudniającym jedynie pojedynczego specjalistę – koordynatora procesów IT. Usługa w kompleksowy sposób uzupełnia braki kadrowe, oferując know-how potrzebne do utrzymania tempa rozwoju i konkurencyjności firmy na rozwijających się technologicznie rynkach.

Body leasing jest polecany firmom posiadającym własnych informatyków, które potrzebują uzupełnienia kadry o pojedyncze osoby, zachowując kontrolę nad kosztami i elastyczność. Najczęściej są to specjaliści z wąskich dziedzin, potrzebni wyłącznie na określony czas – np. okres prowadzenia jednego projektu.

Zewnętrzne wsparcie profesjonalistów ITCenter

Jeżeli interesuje Cię zewnętrzne wsparcie profesjonalistów z branży IT, to zapoznaj się z ofertą ITCenter. Nasz zespół to doświadczona kadra fachowców z branży informatycznej. Z przyjemnością pomożemy Ci wybrać rozwiązania outsourcingowe, dopasowane do potrzeb Twojej firmy.

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Na rynku od 1997 roku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Jesteśmy ekspertami w Transformacji Cyfrowej.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Rozumiemy Twój biznes - sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter