CTA

Jak POS system zarządza i optymalizuje sprzedaż?

dodane: 05 maj przez: Daniel Filipek
Jak POS system zarządza i optymalizuje sprzedaż?

Rozwój sprzedaży w sieciach detalicznych wymaga korzystania ze wspólnej infrastruktury wymiany danych i informacji o procesach sprzedażowych i logistycznych. W artykule sprawdzimy, jak POS system zarządza i optymalizuje sprzedaż. Zapraszamy do lektury!

Z biegiem lat zachowania konsumentów znacząco się zmieniły – coraz częściej ludzie kupują zarówno stacjonarnie, jak i w sklepach internetowych. Rozwój sprzedaży przyczynił się do ekspansji firm na rynkach krajowych oraz międzynarodowych. Rozbudowa sieci placówek sprzedaży wymaga odpowiednich narzędzi wspierających efektywne zarządzanie organizacją. Jednym z takich narzędzi są nowoczesne systemy POS, o których szerzej w kolejnych akapitach.

Co to jest system POS?

Nowoczesne oprogramowanie POS to system umożliwiający kompleksowe zarządzanie zarówno pojedynczym sklepem, jak i dużą rozproszoną siecią sprzedaży detalicznej. Skupia on w sobie funkcje z rozmaitych obszarów – chociażby finansów, zarządzania personelem czy relacjami z klientami oraz kontrahentami. Użytkownik zyskuje w ten sposób dostęp do spójnego źródła danych i wiedzy na temat całości funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Jak działa system POS? Poznaj funkcjonalności systemu!

Przejdziemy teraz do omówienia najważniejszych funkcji systemu POS. Jakie funkcjonalności oferuje oprogramowanie tej klasy?

  • Sprzedaż towarów – generowanie informacji na temat ilościowej sprzedaży poszczególnych pozycji w asortymencie sieci sprzedaży detalicznej.

  • Stan kasy – bieżąca kontrola stanu kasy fiskalnej, umożliwiająca nadzór nad ilością pieniędzy, znajdujących się w kasie przez kierownika.

  • Inwentaryzacja – funkcje udostępniające możliwość przeprowadzania inwentaryzacji wspomaganej przez oprogramowanie.

  • Historia – programy pozwalają na śledzenie pełnej historii danego towaru, począwszy od jego wprowadzenia do magazynu aż do sprzedaży ostatniej sztuki produktu.

  • Monitoring zysków – system POS umożliwia łatwe monitorowanie zysków sklepu lub sieci sprzedaży detalicznej w wybranym przez użytkownika okresie.

  • Dostawy – rozwiązania systemowe pozwalają na szybkie wprowadzanie dostaw z wykorzystaniem dedykowanych terminali.

  • Kody kreskowe – system POS współpracuje ponadto z rozmaitymi drukarkami do kodów kreskowych, pozwalając na druk etykiet w kilka chwil.

  • Dodatkowe moduły funkcjonalne – obsługa programu lojalnościowego, skomplikowanych promocji, czy Omnichannel i obsługa odbiorów zakupów internetowych – Click&Collect.

Rozbudowane funkcjonalności nowoczesnego oprogramowania klasy POS pozwalają na wydajne zarządzanie praktycznie dowolnym obszarem sprzedaży.

Dodajmy, że rozwiązania POS pozwalają także na generowanie rozmaitych raportów na temat działalności sklepu. Umożliwiają ponadto łatwe rozliczenia oraz kontrolę stanu rozliczeń z kontrahentami. System POS zapewnia także możliwość efektywnego zarządzania cennikami oraz ułatwia wprowadzanie promocji i późniejsze mierzenie ich rzeczywistego wpływu na wzrost sprzedaży w sieci detalicznej lub pojedynczej placówce sklepowej.

Jakie korzyści płyną z zastosowania systemu POS?

Wydajne zarządzanie stanami magazynowymi czy procesami logistycznymi to jedne z wielu korzyści, jakie oferuje zastosowanie systemów POS w sprzedaży detalicznej. Zaletą rozwiązań POS jest również szybsza inwentaryzacja, co oszczędza czas pracowników oraz pieniądze właściciela sklepu. Oprogramowanie może zostać zintegrowane z CRM, a także kasami fiskalnymi oraz drukarkami etykiet z kodami kreskowymi.

Dodajmy, że systemy POS znajdują również szerokie zastosowanie w branży gastronomicznej. Wspomagają realizację zadań związanych z gospodarką magazynową lokalu, kontrolą stanów surowców w magazynie. Funkcje oprogramowania wspierają też efektywne planowanie dostaw i prognozowanie sprzedaży. POS system pomaga też w kontroli kosztów i może być z integrowany z urządzeniami do rejestracji czasu pracy.

Profesjonalne wdrożenia systemów POS z ITCenter

Jeżeli jesteś zainteresowany profesjonalnym wdrożeniem systemu POS w swojej firmie, to skontaktuj się z przedstawicielem ITCenter! Nasi specjaliści pomogą Ci w wyborze rozwiązania, dzięki któremu zarządzanie Twoją restauracją, sklepem lub siecią sprzedaży stanie się prostsze.

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Na rynku od 1997 roku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Jesteśmy ekspertami w Transformacji Cyfrowej.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Rozumiemy Twój biznes - sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter