CTA

Na czym polega integracja systemów informatycznych?

dodane: 21 kwiecień przez: Daniel Filipek
Na czym polega integracja systemów informatycznych?

Rozwiązania IT cieszą się szerokim zainteresowaniem wśród użytkowników firmowychUsługi programistyczne wpływają w skuteczny sposób na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Bardzo często, w wypadku większych firm – w pewnym momencie konieczne staje się przeprowadzenie integracji wielu systemów informatycznych wykorzystywanych do tej pory przy realizacji określonych operacji.

Kilka różnych systemów w realizacji procesów biznesowych

W firmach najczęściej dochodzi do sytuacji, w której działa nie jeden, a wiele różnych systemów informatycznych. Można wyróżnić tutaj chociażby system obsługi klientów, zarządzania produkcją czy też oprogramowanie dla księgowości.

Co istotne, każdy z nich jest odmienny, różni je konstrukcja kodu, struktura danych i inne detale. Pojedyncze systemy informatyczne wyróżniają się przy tym odmiennymi funkcjami, które ciężko byłoby zawrzeć w jednym, spójnym oprogramowaniu. Procesy takie, jak integracja systemów IT przeprowadza się po to, aby odmienne rodzaje oprogramowania mogły się ze sobą komunikować oraz współpracować. Chociaż różnią się przeznaczeniem, to bardzo często wykorzystują te same dane czy wymagają do pracy tych samych urządzeń. Integracja systemów ma zapewnić odpowiednie ich połączenie, dzięki któremu praca użytkowników każdego z systemów powinna być prostsza, bardziej wydajna i bezpieczniejsza a wybrane procesy w firmie zautomatyzowane.

Kiedy powinno się integrować systemy informatyczne?

Usługi programistyczne znajdą swoje zastosowanie nie tylko w dużych przedsiębiorstwach. Ważna w tym wypadku jest nie sama wielkość podmiotu, ale profil działalności firmy.

Integracja systemów w przedsiębiorstwie bywa konieczna w momencie, w którym użytkownikowi zależy na scaleniu odmiennych rodzajów oprogramowania, wykorzystywanego na przykład w różnych działach, ale bazujących na tych samych danych. Może się również okazać, że w danym przedsiębiorstwie podobne czy tożsame oddziały stosują różne systemy w tym samym celu. Wówczas, na przykład, integracja systemów magazynowych wpływa na poprawę komunikacji w poszczególnych oddziałach firmy lub też prowadzi do ułatwienia wymiany danych pomiędzy różnymi systemami. Ciężko jest też sobie wyobrazić podejmowanie trafnych decyzji strategicznych w oparciu o silnie rozproszone i niespójne dane.

Integracja systemów towarzyszy zatem często wdrażaniu nowych rozwiązań informatycznych. Samo jej zastosowanie jest korzystne z ekonomicznego punktu widzenia. Często zmniejsza bowiem nakład pracy związany z koniecznością wykonywania analogicznych operacji w kilku systemach informatycznych, a do tego zapewnia spójność danych wykorzystywanych przez różnych użytkowników.

Na czym polega integracja systemów informatycznych – przykłady

Na samym początku trzeba zaznaczyć jasno – nie wszystkie oprogramowania łatwo poddają się procesowi integracji systemów. Czasami wymagane będą bardziej skomplikowane działania programistyczne. Wszystko zależy od oprogramowania, z którego korzysta dane przedsiębiorstwo.

Integracja oprogramowania to, w dużym uproszczeniu, uzyskanie synergii między systemami różnego typu. Korzyść płynąca z połączenia jest większa od sumy korzyści posiadania osobnych systemów informatycznych. Ta ogólna zasada pozwala określić, kiedy warto łączyć ze sobą odmienne systemy IT oraz czy decydować się na wdrożenie nowego rozwiązania.

Najłatwiejszy proces integracji systemów informatycznych polega na łączeniu oprogramowania o otwartym kodzie źródłowym (z ang. open source). Stosunkowo przyjazne dla programisty są również rozwiązania zawierające specjalny interfejs – API. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wymagane operacje programistyczne wykonać również w innych sytuacjach.

Zdecydowana większość systemów IT da się zintegrować z innymi jednostkami. Oczywiście, wymaga to większego nakładu pracy i szczegółowej wymiany danych, a co za tym idzie wiąże się z koniecznością poświęcenia także nieco większych środków finansowych. Scalenie systemów możemy ogólnie podzielić na jednostronne oraz dwustronne.

Integracja jednostronna oraz dwustronna

Oba pojęcia brzmią na pozór niezrozumiale, ale odróżnienie ich jest bardzo intuicyjne. Najczęściej, w wypadku skomplikowanego oprogramowania wykorzystywanego w firmie stosuje się integrację jednostronną. Na czym zatem polega integracja systemów tego rodzaju?

W wypadku integracji jednostronnej systemów dane płyną tylko w jednym kierunku. Jeden system je wysyła, drugi z kolei odbiera. Jest to bardzo często wystarczający sposób integracji oprogramowania w przedsiębiorstwie, który łączy kluczowe elementy działalności. Naturalnie, to także tańsze rozwiązanie.

Dwustronna integracja systemów wiąże się już natomiast z możliwością kompleksowego, kompletnego połączenia ze sobą wielu różnych typów oprogramowania. Pomiędzy wszystkimi tymi systemami zachodzi wymiana danych tak, by ostatecznie wspólnie działały one na jednej, scalonej bazie informacyjnej i tworzyły spójną całość. Rozwiązanie to jest o wiele bardziej efektywne, ale również w niektórych warunkach znacznie droższe. Oczywiście, funkcjonalność jest tutaj również zauważalnie wyższa. Jak zatem widać, oba rozwiązania posiadają swoje zalety, a także wady.

Podsumowanie

Dane przedsiębiorstwo przed wykonaniem procesu takiego, jak integracja systemów, musi wybrać rodzaj połączenia. Przy podejmowaniu decyzji warto zwrócić uwagę na ogólne koszty, przydatność planowanej metody oraz możliwości techniczne oprogramowania, które ma zostać poddane takiej procedurze. Wszystko to wpływa na ogólną jakość procesu a także późniejszą satysfakcję firmy mogącej wykorzystywać systemy integrujące wszystkie dostępne dane.

Korzystając z doświadczenia zespołu ITCenter, możesz dokonać integracji posiadanych przez siebie systemów informatycznych, lub zapewnić wydajna integrację dopiero wdrażanych rozwiązań. Po więcej szczegółów zapraszamy tutaj: https://itcenter.pl/oferta/wdrozania-i-intergracja-rozwiazan-it/ .

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Na rynku od 1997 roku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Jesteśmy ekspertami w Transformacji Cyfrowej.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Rozumiemy Twój biznes - sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter