CTA

Jak system ERP sprawdza się w logistyce?

dodane: 21 kwiecień przez: Daniel Filipek
Jak system ERP sprawdza się w logistyce?

Profesjonalne systemy ERP w logistyce wspomagają planowanie oraz zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa we wszystkich obszarach działalności. W artykule przyjrzymy się szerzej, czym jest oprogramowanie ERP i dlaczego powinieneś je wdrożyć w Twojej firmie logistycznej.

Rozwiązania informatyczne klasy ERP umożliwiają integrację informacji ze wszystkich obszarów działalności firmy w jednej spójnej bazie danych. Dostęp do ujednoliconego źródła informacji na temat procesów księgowych, magazynowych, produkcyjnych czy logistycznych pozwala na podejmowanie trafniejszych decyzji biznesowych. Sprawnie działający system ERP w logistyce pomaga usprawniać pracę oraz optymalizować procesy w firmie.

Czym jest system ERP?

Nowoczesne oprogramowanie ERP (ang. Enterprise Resource Planning) służy do komputerowego wspomagania planowania zasobów przedsiębiorstwa. Umożliwia przechowywanie informacji na temat każdego obszaru działalności w jednej bazie danych.

Wszyscy pracownicy korzystający z systemu klasy ERP uzyskują w ten sposób dostęp do spójnego źródła tych samych, aktualnych informacji o firmie. Funkcjonalności ERP poprawiają przepływ informacji pomiędzy różnymi działami, wspomagając zarządzanie przedsiębiorstwem.

Funkcje systemu ERP dla logistyki

Z punktu widzenia przedsiębiorstw zajmujących się logistyką i transportem do najważniejszych funkcji systemu ERP możemy zaliczyć wsparcie planowania wolumenów i terminów zamówień oraz gromadzenie spójnych informacji na temat wymagań klientów. Oprogramowanie ERP w logistyce pomaga też w prowadzeniu dokumentacji, bazy klientów oraz harmonogramowaniu przewoźników.

Obszary zastosowania systemu ERP w logistyce

System ERP w logistyce wspiera księgowość i finanse, dając pracownikom tych działów dostęp do aktualnych danych na temat wszystkich procesów w firmie. Jakie jeszcze są obszary zastosowania systemów z naciskiem na specyfikę działalności logistycznej?

Przede wszystkim oprogramowanie klasy ERP pomaga w optymalizacji oraz wymianie informacji o łańcuchu dostaw. Wspiera również nowoczesne metody mobilnej rejestracji danych – etykietowania oraz skanowania kodów kreskowych i informacyjnych tagów RFID. W połączeniu z możliwościami integracji ERP z automatyką magazynową czy, w przypadku bardziej złożonych potrzeb, z systemami dziedzinowymi (np. TMS czy WMS) zyskujemy możliwość sprawowania pełnego nadzoru nad procesem transportu oraz gromadzenia danych na jego temat w jednym miejscu.

Warto dodać, że systemy ERP w logistyce często można bezpośrednio integrować z autonomicznymi wózkami widłowymi, co otwiera nowe możliwości automatyzacji pracy magazynu oraz przyspieszenia realizacji i przetwarzania zamówień. Ponadto systemy ERP takie jak oferowany przez nas WAPRO ERP dostarczają użytkownikom funkcjonalności wspierające realizację procesów logistycznych w średniej wielkości firmach e-commerce zajmujących się sprzedażą w Internecie.

Zalety wdrożenia systemu ERP w przedsiębiorstwie logistycznym

Sektor logistyczny już od kilku lat czerpie korzyści z możliwości, jakie oferują opisywane w artykule systemy. Jakie są zalety wdrożenia ERP w przedsiębiorstwie logistycznym?

  • Oprogramowanie pomaga w uporządkowaniu przebiegu procesów w firmie.

  • Systemy pomagają w usprawnieniu komunikacji, dzięki lepszej wymianie informacji oraz dostępowi do spójnego źródła danych o działalności organizacji.

  • Programy pomagają w łatwy sposób sprawdzić stany magazynowe, nadzorować pracę magazynu i optymalizować koszty działalności.

  • Spójne zasoby aktualnej wiedzy dostępnej i aktualizowanej w czasie rzeczywistym pomagają w podejmowaniu trafniejszych i szybszych decyzji biznesowych.

  • Nowoczesne rozwiązania informatyczne mogą być zintegrowane z systemami zewnętrznych dostawców, tworząc innowacyjną platformę do zarządzania całym przedsiębiorstwem.

Systemy klasy ERP mogą być rozbudowane o szereg dodatkowych modułów, np. wspierających analizy, tworzenie raportów czy sprzedaż internetową. W przypadku rodziny produktów WAPRO ERP jest to bardzo szeroko eksploatowana ścieżka prowadząca do lepszego dopasowania funkcjonalności dostępnych aplikacji do indywidualnych potrzeb użytkowników. Zespół ITCenter ma bardzo bogate doświadczenia w opracowywaniu i wdrażaniu tego typu modułów. Do przykładowych rozwiązań należy: Ofertownik, Kreator Kalkulacji Cen indywidualnych czy Mag Asystent.

Wdrażamy profesjonalne systemy ERP dla logistyki

Jeżeli szukasz zaufanego partnera w zakresie indywidualnego wdrożenia systemów ERP w swojej firmie, to Skontaktuj się z nami. Mamy wieloletnie doświadczenie w realizacji praktycznych wdrożeń profesjonalnych systemów WAPRO ERP dla logistyki.

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Na rynku od 1997 roku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Jesteśmy ekspertami w Transformacji Cyfrowej.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Rozumiemy Twój biznes - sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter