CTA

Na czym polega ochrona infrastruktury krytycznej?

dodane: 24 marzec przez: Daniel Filipek
Na czym polega ochrona infrastruktury krytycznej?

Istotna z punktu widzenia działalności operacyjnej przedsiębiorstwa, instytucji państwowej czy firm energetycznych infrastruktura wymaga specjalnej ochrony. W artykule sprawdzimy, na czym polega ochrona infrastruktury krytycznej oraz co można zyskać, wdrażając ją w swojej firmie.

  1. Co to jest infrastruktura krytyczna?

Zacznijmy od odpowiedzi na podstawowe pytanie – co to jest infrastruktura krytyczna (IK)? Pod tym pojęcie rozumiemy wszelkiego rodzaju urządzenia, systemy i oprogramowanie o poważnym znaczeniu z punktu widzenia działalności organizacji. W szerszym ujęciu jako infrastrukturę krytyczną klasyfikuje się także systemy, instalacje i obiekty, których funkcje są kluczowe z punktu widzenia ciągłości oraz sprawnego funkcjonowania państwa i administracji publicznej.

W artykule skupimy się bardziej na pojęciu IK z punktu widzenia działalności przedsiębiorstw. W zależności od sektora, w którym działa firma, jako infrastrukturę krytyczną możemy rozumieć system energetyczny, infrastrukturę logistyczną, instalacje wodne czy zaopatrzenie w żywność, a także wszelkiego rodzaju systemy informatyczne. To także infrastruktura, której uszkodzenie mogłoby nieść negatywne skutki dla społeczeństwa (np. wyciek substancji chemicznych).

  1. Czym jest ochrona infrastruktury krytycznej?

Skuteczna ochrona infrastruktury krytycznej to szereg procesów i polityk mających na celu zarówno zapobieganie awariom systemów czy obiektów, jak i procedury pomagające w szybkim przywróceniu ciągłości ich działania w przypadku wystąpienia nieoczekiwanego przestoju. W ITCenter zajmujemy się kompleksowym projektowaniem oraz wdrażaniem procesów związanych z ochroną infrastruktury krytycznej w kilku krokach.

 1. Opracowanie projektu infrastruktury krytycznej.

 2. Dostawa niezbędnych komponentów.

 3. Integracja nowych oraz istniejących systemów i instalacji.

 4. Implementacja rozwiązań ochronnych.

 5. Uruchomienie i migracja środowisk produkcyjnych.

Warto wspomnieć, że w niektórych przypadkach

konieczność wdrożenia rozwiązań oraz planu ochrony infrastruktury krytycznej wynika z ustawy – przede wszystkim Rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 30 kwietnia 2010 r. w sprawie planów ochrony infrastruktury krytycznej (Dz.U. Nr 83, poz. 542). Zobowiązuje ona podmioty, których działalność jest istotna z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania państwa i organów administracji, do wdrożenia niezbędnych działań i polityk, gwarantujących ciągłość i niezawodność systemów oraz zabezpieczenie na wypadek awarii, ataku cybernetycznego, działalności terrorystycznej czy kataklizmu.

  1. Co zyskujesz, wdrażając plan ochrony infrastruktury krytycznej?

Nawet, jeżeli Twoja firma nie jest klasyfikowana jako element systemu infrastruktury krytycznej według ustawy, to powinieneś zainteresować się wdrożeniem planu ochrony IK w swojej firmie. Co zyskujesz?

 • Optymalizację kosztów – obniżasz koszty ewentualnego serwisu infrastruktury oraz przestojów w pracy Twojego przedsiębiorstwa.

 • Bezpieczeństwo danych – zapewniasz sobie oraz swoim pracownikom, klientom i kontrahentom bezpieczeństwo informacji oraz ochronę przed utratą danych (backup).

 • Ciągłość pracy – podnosisz dostępność infrastruktury krytycznej, dzięki czemu zyskujesz gwarancję ciągłości pracy bez kosztownych przestojów.

Obniżenie kosztów operacyjnych, podniesienie bezpieczeństwa informacji oraz gwarancja wysokiej dostępności infrastruktury krytycznej to czynniki, które bezpośrednio wpływają na podniesienie konkurencyjności Twojej firmy na rynku.

  1. Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej z ITCenter

Jeżeli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia we wdrożeniu planu ochrony infrastruktury krytycznej, to skontaktuj się z nami! W ITCenter pomagamy w ochronie IK z naciskiem na wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych oraz modernizację już istniejących systemów, celem zapewnienia im odpowiedniej ochrony i dostępności. Wdrażamy niezawodną łączność sieciową, systemy gwarantowanego zasilania, instalacje ppoż. oraz klastry wysokiej dostępności i wielopoziomowe kopie zapasowe.

Skontaktuj się z nami aby skonsultować swoje potrzeby i uzyskać indywidualną ofertę.

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Na rynku od 1997 roku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Jesteśmy ekspertami w Transformacji Cyfrowej.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Rozumiemy Twój biznes - sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter