CTA

Jak zabezpieczyć firmową pocztę elektroniczną?

dodane: 28 sierpień przez: Daniel Filipek
Jak zabezpieczyć firmową pocztę elektroniczną?

Poczta elektroniczna jest obecnie jedną z najpopularniejszych form komunikacji. Trudno wyobrazić sobie działanie przedsiębiorstwa bez wykorzystania tej formy komunikacji. Umożliwia szybki kontakt, przesyłanie różnych załączników. Znacznie ułatwia więc pracę. Firmowa poczta elektroniczna jest także jednym z najbardziej narażonych obszarów na ataki cyberprzestępców. Konsekwencje ataków mogą być bardzo poważne, dlatego tak ważne jest, aby wprowadzić mechanizmy zabezpieczające pocztę. Jak chronić firmową pocztę? Jakie rozwiązania warto wdrożyć?

Jedno kliknięcie wystarczy, żeby złośliwe oprogramowanie trafiło na komputer

O tym, jak duża jest skala zagrożeń związanych z firmową pocztą elektroniczną, najlepiej świadczy fakt, że często wystarczy jedno kliknięcie, aby złośliwe oprogramowanie zostało zainstalowane w systemie. Komputerowe robaki mogą być przesłane jako załącznik do wiadomości e-mail. Po otworzeniu pliku oprogramowanie instaluje się na komputerze. Niektóre konie trojańskie śledzą, jaki tekst wpisuje użytkownik. W ten sposób cyberprzestępca uzyskuje dostęp do loginów i haseł, co jest bardzo niebezpieczne, szczególnie w przypadku, gdy ujawniony zostanie dostęp do konta bankowego lub innych ważnych systemów informatycznych gromadzących dane przedsiębiorstwa. Zainfekowany mail nie musi posiadać załącznika, aby zaszkodzić odbiorcy. Wystarczy, że użytkownik kliknie w link, znajdujący się w treści wiadomości.

W jaki sposób można chronić firmową pocztę?

Wyróżnić można pewne zabezpieczenia techniczne, które powinny być wdrożone w firmie, aby zniwelować zagrożenie. Takimi rozwiązaniami są m.in.:

  • szyfrowanie danych: zalecane jest, aby wszelkie transmisje danych były zakodowane. W tym celu najczęściej wykorzystywany jest protokół szyfrowania SSL. Zalecamy także wyłączenie nieszyfrowanego dostępu do poczty;
  • korzystanie z programu antywirusowego: jest podstawową i najczęściej stosowaną formą zabezpieczenia systemu. Tutaj należy jednak zwrócić uwagę na dwie bardzo ważne kwestie – oprogramowanie powinno być prawidłowo skonfigurowane oraz na bieżąco aktualizowane;
  • tworzenie kopii bezpieczeństwa: tzw. backupy pozwalają na odzyskanie danych, które zostały utracone – wykasowane, przechwycone;
  • świadomy wybór dostawcy poczty: dostawcy poczty elektronicznej starają się dbać o bezpieczeństwo dostarczanych usług. Warto zwrócić uwagę na to, jaki poziom zabezpieczeń zapewnia dostawca.

Należy pamiętać, że jednym z największych zagrożeń dla firmowej poczty elektronicznej są działania użytkowników. Warto kłaść duży nacisk na szkolenie pracowników, zwiększanie świadomości na temat bezpieczeństwa informatycznego, konsekwencji wynikających z otworzenia załącznika od nieznanego adresata wiadomości.

Obowiązkiem każdej firmy jest zapewnienie skutecznego zabezpieczenia firmowej poczty elektronicznej – od wyboru odpowiedniego dostawcy, po wdrożenie rozwiązań i zasad zapewniających bezpieczeństwo. Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia? Usługi informatyczne dedykowane przedsiębiorcom obejmują wsparcie na różnych obszarach, w tym zapewnienie bezpieczeństwa systemu IT.

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Na rynku od 1997 roku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Jesteśmy ekspertami w Transformacji Cyfrowej.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Rozumiemy Twój biznes - sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter