CTA

Praca zdalna a ciągłość działania infrastruktury IT

dodane: 05 maj przez: Daniel Filipek
Praca zdalna a ciągłość działania infrastruktury IT

Organizacja pracy zdalnej to ogromne wyzwanie dla pracodawcy. Szczególnie w sytuacji, gdy konieczność zmiany formy działania jest niespodziewana i wynika z przyczyn niezależnych od przedsiębiorcy. Przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym wyjaśniamy:

  • jak zorganizować pracę zdalną?
  • w jaki sposób działanie infrastruktury IT wpływa na zapewnienie ciągłości procesów biznesowych?
  • jakie narzędzia są przydatne podczas pracy home office.

Praca w trybie home office – wyzwania pracodawcy

W momencie, gdy większość pracowników musi wykonywać obowiązki zdalnie, z domu, przed przedsiębiorcą stoi ogromne wyzwanie. Jeśli dotychczas praca nie była jeszcze organizowana w taki sposób, konieczne jest jasne przedstawienie zasad. Należy pamiętać o tym, że pracownicy podczas pracy w domu muszą mieć zapewniony dostęp do danych firmowych. Choć najprostszym rozwiązaniem wydaje się przekazanie firmowego sprzętu na czas wykonywania obowiązków w tym trybie, tak zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorca nie dysponuje wystarczającą ilość urządzeń a pracownicy pracują na własnych komputerach.

Podczas pracy zdalnej wzrasta ryzyko związane z utratą danych czy udostępnieniem np. haseł osobom postronnym.

Najważniejsze jest więc właściwe przeszkolenie pracowników oraz wyznaczenie zasad, obowiązujących podczas pracy zdalnej np. jeśli pracownikowi udostępniany jest sprzęt, należy wyjaśnić, że nie może udostępniać go innym osobom np. parterowi, małżonkowi.

Infrastruktura IT a ciągłość procesów biznesowych

Przedsiębiorca powinien być gotowy na podjęcie działań w różnych nieprzewidzianych sytuacjach, jedną z nich jest nagła konieczność organizacji pracy w trybie zdalnym.

Dla umożliwienia pracy zdalnej niezbędne jest zapewnienie prawidłowego działania infrastruktury IT. Brak ciągłości oznacza przerwanie realizacji procesów biznesowych i brak możliwości wykonywania przez pracowników swoich zadań. To z kolei wiąże się z przestojem, co jest bardzo kłopotliwe, jeśli firma działa „w trybie awaryjnym”, związanym z nagłą sytuacją.

Jak zapewnić bezpieczeństwo IT podczas organizacji pracy zdalnej? Niezaprzeczalnie to właśnie bezpieczeństwo IT jest kluczowym obszarem, mającym zasadnicze znaczenie dla zapewnienia ciągłości działania firmy. Kontrola dostępu, tworzenie kopii zapasowych, rozbudowa repozytoriów do archiwizacji danych to czynności pozwalające na zapewnienie bezpieczeństwa danych. Jednym z najważniejszych zadań z zakresu IT jest zabezpieczenie dostępu do Internetu oraz dostępu z Internetu do systemu informatycznego. Autoryzowany dostęp do sieci jest gwarancją stworzenia bezpiecznego środowiska pracy dla pracowników. Dbając o bezpieczeństwo przepływu danych nie wolno zapominać o kontroli aktywności użytkowników oraz kontroli wykorzystania systemu informatycznego.

Narzędzia przydatne podczas pracy home office

Kolejnym ważnym zadaniem pracodawcy podczas organizacji pracy zdalnej jest zapewnienie sprawnej komunikacji pomiędzy pracownikami. System wideokonferencyjny pozwala na organizację spotkania biznesowego, szkoleniowego jednocześnie dla wielu osób. Komunikację w firmie usprawnią systemy Unified Communication, czyli zintegrowane platformy komunikacyjne. Platformy umożliwiają nie tylko komunikację, ale również współdzielenie dostępnych zasobów oraz wymianę plików.

Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań pozwoli na usprawnienie pracy i przełoży się na efektywność zespołu. Warto zarekomendować pracownikom programy, które pozwolą lepiej zorganizować pracę w domu. Wśród nich powinny znaleźć się np. aplikacje do przygotowywania listy zadań do wykonania. Konieczność przejścia w tryb home office to nie tylko wyzwanie dla pracodawcy, ale również pracowników, szczególnie w sytuacji, gdy do tej pory osoby te nie miały jeszcze możliwości pracować zdalnie.

 

W ITCenter skorzystać możesz z pomocy specjalistów. Wybierając nasze usługi zyskujesz dostęp do nowoczesnych oraz zaawansowanych rozwiązań IT, świadczonych przez doświadczony

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Na rynku od 1997 roku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Jesteśmy ekspertami w Transformacji Cyfrowej.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Rozumiemy Twój biznes - sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter