CTA

Cyfrowa firma – porównanie oprogramowania dedykowanego z gotowymi rozwiązaniami

dodane: 05 maj przez: Daniel Filipek
Cyfrowa firma – porównanie oprogramowania dedykowanego z gotowymi rozwiązaniami

Nieodłącznym elementem rozwoju firmy jest wdrażanie odpowiednich rozwiązań informatycznych. Przedsiębiorcy mogą wybierać pomiędzy produktami zróżnicowanymi pod względem ceny i funkcjonalności, pochodzącymi od różnych dostawców. Jakie oprogramowanie warto wybrać? Czym różnią się gotowe rozwiązania od programów dedykowanych?

Oprogramowanie dedykowane – odpowiedź na potrzeby przedsiębiorcy

Rozwiązania dedykowane to – jak sama nazwa wskazuje – programy, które tworzone są z uwzględnieniem specyfiki i zasad funkcjonowania danego przedsiębiorstwa. Ich zadaniem jest usprawnienie realizacji procesów w firmie. Wymagają wdrożenia. W porównaniu do programów uniwersalnych, które wystarczy zakupić, zainstalować i używać, ich cena jest wyższa. Warto jednak mieć na względzie, że mimo stosunkowo wysokiej ceny, aplikacje te generują niższe koszty utrzymania, niż ma to miejsce w przypadku gotowych rozwiązań. Ewentualne wydatki trzeba będzie ponieść w przypadku rozbudowy programu, rozszerzenia o nowe funkcjonalności. Czas wykonania aplikacji dedykowanych może być dość długi. Powodów jest kilka. Przede wszystkim tego typu oprogramowanie dopasowywane jest do indywidualnych potrzeb, co wymaga czasu. Poza tym testowane jest, czy funkcje działają poprawnie, co także jest czasochłonne. Na gotowe rozwiązania nie trzeba czekać. Wystarczy wybrać interesujący produkt oraz go zakupić. Istotną zaletą oprogramowania dedykowanego jest dopasowanie do potrzeb przedsiębiorstwa. Natomiast aplikacje gotowe wyposażone są w funkcje, przydatne w danej branży. Może okazać się, że znaczna część z nich nie będzie w ogóle wykorzystywana. Oprogramowanie dedykowane można rozbudowywać, uwzględniając dynamiczny rozwój oraz zmiany w procesach biznesowych.

Na co zwrócić uwagę wybierając oprogramowanie dla firmy?

Podstawowym kryterium wyboru pomiędzy konkretnymi aplikacjami jest branża, w której działa firma. Każdy sektor usług ma swoją specyfikę i wymaga zupełnie innego wsparcia. To właśnie w zależności od predyspozycji przedsiębiorstwa, dobierane jest optymalne rozwiązanie. Znaczenie ma również wielkość przedsiębiorstwa oraz możliwości finansowe. Duże przedsiębiorstwa zazwyczaj posiadają większe środki inwestycyjne, a ich aplikacje dedykowane są bardziej rozbudowane i dokładne. Oczywiście cena programu nie powinna być najważniejszym kryterium wyboru. Co więcej, należy zwrócić uwagę na to, co kryje się pod ceną – przede wszystkim zakres funkcjonalności. Oprogramowanie powinno stanowić odpowiedź na ogólne potrzeby firmy. To jedno z najważniejszych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę. Z tym zagadnieniem wiąże się stopień rozbudowania oprogramowania. Wybrane rozwiązanie powinno umożliwiać sprawne realizowanie procesów biznesowych, ale również dawać możliwości rozwoju funkcjonalności wraz z rozwojem przedsiębiorstwa.

Oprogramowanie dedykowane czy gotowe?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wymaga uwzględnienia wielu kryteriów związanych z działaniem przedsiębiorstwa. Zdecydowanie to właśnie z wdrożeniem oprogramowania dedykowanego wiąże się wiele korzyści, ale w pewnych przypadkach aplikacje gotowe mogą okazać się wystarczającym rozwiązaniem. Przed podjęciem decyzji należy zastanowić się, czy funkcjonalność gotowego oprogramowania rzeczywiście odpowiada potrzebom przedsiębiorstwa. Drugim kryterium wyboru są możliwości finansowe. Na cenę aplikacji dedykowanych wpływa wiele czynników m.in. zakres funkcjonalności, o czym dokładniej mówiliśmy w poprzednim akapicie.

W każdej rozwijającej się firmie nadchodzi taki moment, w którym należy podjąć decyzję o zainwestowaniu środków w rozbudowę infrastruktury IT oraz zakupie odpowiedniego programu. Oprogramowanie dedykowane oferowane przez naszą firmę jest rozwiązaniem skrojonym na miarę potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. Nasz zespół doświadczonych specjalistów przygotuje projekt dostosowany do wymagań, przeprowadzi analizę przedwdrożeniową, a po wdrożeniu zapewni wsparcie techniczne.

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Na rynku od 1997 roku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Jesteśmy ekspertami w Transformacji Cyfrowej.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Rozumiemy Twój biznes - sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter