CTA

Cloud computing – wady i zalety pracy w chmurze

dodane: 05 maj przez: Daniel Filipek
Cloud computing – wady i zalety pracy w chmurze

Cloud computing, czyli chmura obliczeniowa, to dostarczanie poprzez Internet usług obliczeniowych np. serwerów, oprogramowania, bazy danych, magazynu. Obecnie wiele firm zdecydowało się sięgnąć po to rozwiązanie, a na rynku dostępnych jest coraz więcej narzędzi do pracy w chmurze. W artykule omówimy, jakie są zalety i wady cloud computingu oraz wyjaśnimy, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru dostawcy.

Jakie są zalety cloud computingu?

Dostęp do firmowych danych przez 24H/7? Możliwość niezwłocznego udostępnienia danych pracownikom? Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety rozwiązań dostępnych w chmurze.

  1. Dostęp do danych na różnym sprzęcie, w dowolnym miejscu i momencie. Czasem konieczne jest zweryfikowanie danych, udzielenie odpowiedzi lub wykonanie zadania po godzinach pracy. Jedną z największych zalet rozwiązań dostępnych w chmurze jest mobilność oraz dostępność 24h/7 dni w tygodniu.
  2. Redukcja kosztów. Obecnie w każdym przedsiębiorstwie wykorzystywany jest system informatyczny. Już na początku działalności niezbędne jest zainwestowanie w zaawansowane oprogramowanie, które umożliwi sprawną realizację zadań. Rozwiązania dostępne w chmurze minimalizują koszty zakupu infrastruktury IT.
  3. Stabilność oraz bezpieczeństwo. Wielu dostawców rozwiązań w chmurze gwarantuje poprawne działanie serwera, zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa, wdrażając technologie oraz środki, w celu ochrony przed różnymi zagrożeniami.
  4. Automatyczny backup danych. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co byłoby w przypadku nagłej awarii urządzenia, na którym przechowujesz ważne dane? Wykonujesz regularnie backupy, dbasz o właściwe przechowywanie kopii zapasowych? Wybierając rozwiązania w chmurze zyskujesz pewność, że mimo utraty dostępu do danych, możesz szybko je odzyskać z serwerów wirtualnych. Dzięki temu zapewniasz ciągłość realizacji procesów biznesowych.
  5. Swobodne dzielenie się danymi. Dane nie są przechowywane na własnym sprzęcie, dostępne są na różnych urządzeniach, mogą być udostępniane użytkownikom w każdym momencie.

Wady cloud computingu

Na rynku nie ma idealnych usług. Również cloud computing ma pewne wady.

  1. Wybór niewłaściwego dostawcy usług. Przed rozpoczęciem współpracy z dostawcą usług w chmurze warto zweryfikować jego wiarygodność. Niewłaściwe zabezpieczenie danych przez dostawcę może być powodem ich utraty, co z kolei nieść będzie ze sobą ogromne straty dla właściciela przedsiębiorstwa.
  2. Rezygnacja dostawcy rozwiązań ze świadczenia usług. W momencie, gdy dostawca zdecyduje się zrezygnować ze świadczenia usług bądź zmieni politykę firmy, konieczne okaże się znalezienie nowego partnera. O ile w większości przypadków nie będzie to kłopotliwe, tak zagrożenie pojawi się w momencie, gdy właśnie realizujesz kilka ważnych projektów i musisz mieć stały dostęp do danych oraz funkcjonalności wybranych usług.
  3. Brak stałego połączenia z Internetem. Decydując się na rozwiązania dostępne w chmurze musisz pamiętać o najważniejszym – zapewnieniu stałego, stabilnego łącza internetowego o odpowiedniej przepustowości.

Rozwiązania dostępne w chmurze – czy warto?

Z pewnością usługi dostępne w chmurze są warte uwagi oraz przeanalizowania korzyści, wynikających z przeniesienia realizacji procesów biznesowych do Internetu. Obecnie świadczenie konkurencyjnych usług możliwe jest przede wszystkim dzięki wykorzystaniu w firmie nowoczesnych rozwiązań informatycznych, a cloud computing z pewnością do takich się zalicza. Właściciel każdej firmy powinien rozważyć tę ewentualność. Jest jednak pewien warunek. Należy szczególną uwagę zwrócić na dostawcę usług, ponieważ tak naprawdę powierzamy mu dane, a zadaniem dostawcy jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w celu zminimalizowania ryzyka przeprowadzenia skutecznego ataku przez hakerów.

 

W ITCenter specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań dopasowanych do potrzeb przedsiębiorstw. Nasze usługi to m.in. obsługa informatyczna firm – outsourcing IT, helpdesk IT, administracja systemem IT, dedykowane oprogramowanie dla firm.

 

 

Szukaj na stronie

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Od 22 lat na rynku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

Oddział Białystok
ul. Sienkiewicza 49
15-092 Białystok
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter