CTA

Systemy DLP – czym są i czy warto je wdrożyć w firmie?

dodane: 20 luty przez: Daniel Filipek
Systemy DLP – czym są i czy warto je wdrożyć w firmie?

W każdej firmie gromadzone są dane m.in. klientów, kontrahentów, odnoszące się do procesu produkcji czy sprzedaży. Wszystkie te informacje to wartość niematerialna, a ich utrata nieść będzie ze sobą negatywne konsekwencje. Ochrona danych w firmie to jedno z największych wyzwań przedsiębiorców. Obecnie zabezpieczenie danych wymaga zastosowania nowoczesnych rozwiązań informatycznych, ponieważ większość danych przechowywana i przetwarzana jest w firmowym systemie IT. Jak należy chronić dane poufne w firmie? Czym są systemy DLP i jaką pełnią rolę w firmie? Zobacz, co zyskujesz wdrażając nowoczesne rozwiązania informatyczne.

Czym jest system DLP?

DLP (Data Loss Prevention) to oprogramowanie, które wykorzystywane jest do zabezpieczenia danych poufnych – monitoruje dane, a zaawansowane algorytmy umożliwiają ochronę danych w sytuacji zagrożenia.

Dzięki wdrożeniu systemu DLP skutecznie wspomagana jest praca działów w firmie oraz zapewniane bezpieczeństwo danych. W przypadku próby skopiowania danych lub wysłania ich, oprogramowanie blokuje działanie, a także przesyła administratorowi ostrzeżenie o wystąpieniu nieprawidłowości.

DLP to również narzędzie umożliwiające zweryfikowanie skuteczności polityki bezpieczeństwa, która została wdrożona w firmie, co z kolei pozwala na dopracowanie procedur.

Czy można zapobiec wyciekowi danych w firmie?

W niemal każdej firmie istnieje ryzyko utraty poufnych danych. Wielu przedsiębiorców stara się zapobiec takiej sytuacji, w szczególny sposób chroniąc te dane m.in. udostępniając je wyłącznie określonej grupie pracowników.

Wyciek danych w firmie może być spowodowany różnymi przyczynami np. atakiem hakerów. Często jednak zdarza się, że to przez błąd pracowników dochodzi do wycieku. Wystarczy, że na komputerze zainstalowane zostanie złośliwe oprogramowanie pobrane z zainfekowanej witryny internetowej.

Kanały, przez które najczęściej dochodzi do wycieku danych:

  • przenośna pamięć np. pendrive, dysk przenośny, płyta CD,
  • poczta elektroniczna,
  • komunikator internetowy.

System DLP to szeroka funkcjonalność, narzędzie, dzięki któremu:

  • identyfikowane są dokumenty zawierające dane krytyczne,
  • monitorowane są działania użytkowników, którzy mają dostęp do danych krytycznych,
  • wykrywane są próby pozyskania danych poufnych,
  • blokowane są próby kradzieży danych np. poprzez zablokowanie dostępu użytkownikowi, w przypadku wykrycia incydentu.

Najprościej mówiąc, oprogramowanie DLP pozwala na monitorowanie działań oraz zapobieganie wyciekowi danych. Może ono działać na kilka sposobów np. przerywać transmisję danych, blokować użytkownikowi dostęp do systemu informatycznego firmy lub ostrzegać pracownika o podjęciu próby działania niezgodnego z polityką bezpieczeństwa firmy.

Ochrona danych firmowym priorytetem

Każda firma posiada pewne dane, których wyciek mógłby spowodować ogromne straty. Mowa tu np. o know-how lub danych kontrahentów. Zapoznaniem się z takimi informacjami z pewnością byłaby zainteresowana konkurencja.

Obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa przetwarzanym danym, dotyczącym osób fizycznych, wynika m.in. z RODO. Przetwarzanie niezgodne z przepisami rozporządzenia grozi surowymi karami.

Niezaprzeczalnie więc ochrona danych powinna być jednym z priorytetów w firmie, a system DLP stanowić może element firmowego systemu informatycznego. Należy również dodać, że niezwykle istotne jest opracowanie i wdrożenie w firmie procedur bezpieczeństwa, zasad przetwarzania oraz przechowywania danych, aby zabezpieczyć je przed dostępem nieuprawnionych osób trzecich. Co więcej – nie wszyscy pracownicy w firmie powinni posiadać dostęp do danych, a wyłącznie te osoby, w przypadku których dostęp jest niezbędny do realizacji obowiązków zawodowych. W tym przypadku należy zadbać o to, aby pracownicy mieli dostęp do jak najmniejszej (wystarczające do wykonywania zadań) ilości danych.

Szukaj na stronie

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Od 22 lat na rynku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

Oddział Białystok
ul. Sienkiewicza 49
15-092 Białystok
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter