Kwestie bezpieczeństwa danych w firmie ma elementarne znaczenie. Wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców budzi polityka haseł w firmie – związanych chociażby z ustaleniem częstotliwości zmiany haseł czy też sposobu ich układania. Zadania tego nie ułatwiają różnorodne regulacje odnoszące się do bezpieczeństwa danych np. Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, w skrócie „RODO”, nie wskazuje bezpośrednio konieczności tworzenia polityki haseł, a powinnością administratora jest przeprowadzenie analizy ryzyka, dzięki której możliwe będzie m.in. ustalenie częstotliwości zmiany haseł oraz ich długości. Omawiając tematykę haseł w firmie warto odwołać się także do standardów ISO oraz wywodzących z nich dobrych praktyk rynkowych.
Nawet precyzyjna i wyczerpująca polityka haseł w firmie, zawierająca dokładne wskazania co do zmiany haseł oraz zasad ich zmiany może nie spełniać swoje roli. Dlaczego? O aspektach ochrony danych związanych z polityką haseł w firmie przeczytasz w naszym artykule.
5 powodów, dla których polityka haseł w firmie nie spełnia swojej roli
Jak wynika z powyższych spostrzeżeń nawet bardzo częste zmienianie haseł np. co tydzień, nie przyniesie zamierzonych efektów, jeśli nowe hasła będą łatwe do rozszyfrowania.
Kilka wskazówek, dotyczących budowy polityki haseł
Polityka haseł w firmie jest tematem bardzo obszernym i wymaga uwzględnienia wielu aspektów. Niezaprzeczalnie jednak, dla bezpieczeństwa danych warto wdrożyć konkretne rozwiązania, uniemożliwiające użytkownikom stosowanie negatywnych praktyk w trakcie zmiany haseł. W przypadku systemu informatycznego w firmie, uzyskanie przez osobę trzecią dostępu do danych może nieść ze sobą niepowetowane straty, którym można zapobiec, stosując odpowiednie praktyki w firmie.
Opracowując politykę haseł w firmie nie można pominąć kwestii związanych z wystąpieniem sytuacji awaryjnej. Wystarczy kilka prostych kroków, aby zapobiec dużym szkodom. Jednym z nich jest zapisanie w formie papierowej głównego hasła, które posiada administrator i zamknięcie go w miejscu, do którego dostęp będzie miała wyłącznie określona grupa osób. Dzięki temu, w przypadku nieobecności administratora, w razie konieczności np. owej sytuacji awaryjnej, możliwe będzie wykorzystanie hasła do rozwiązania problemu.
Polityka haseł w firmie jest tylko jednym elementem, wpływającym na bezpieczeństwo danych. Obecnie przedsiębiorcy działający w różnych branżach coraz bardziej doceniają rolę IT w rozwoju biznesu i decydują się na wdrażanie zaawansowanych rozwiązań. Nie w każdej firmie funkcjonuje rozbudowany dział informatyczny. W takim przypadku wsparcie informatyczne zewnętrznej firmy to najlepsze rozwiązanie, ze względu na efektywność działań i profesjonalizm, a także stosunkowo niskie koszty, w porównaniu ze stworzeniem i zatrudnieniem specjalistów z branży IT. Dbając o bezpieczeństwo danych, tak naprawdę dbasz o całą firmę.
Spółka informatyczna. Od 22 lat na rynku. Specjalizacja w IT dla biznesu.
Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.
Kompetentni, operatywni, skuteczni.
Sprawdź nas.
Rozwiązania dla Twojego sukcesu.