CTA

Chroń dane firmy przed złośliwymi atakami hakerów

dodane: 19 wrzesień przez: Daniel Filipek
Chroń dane firmy przed złośliwymi atakami hakerów

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób chronione są przechowywane przez Ciebie dane? Co stanie się w przypadku utraty dostępu do nich? W jaki sposób działają hakerzy i dlaczego oprogramowanie złośliwe jest tak niebezpieczne?

Ransomware jest rodzajem złośliwego oprogramowania. Po zainfekowaniu komputera użytkownik traci do niego dostęp, aż do momentu zapłaty okupu na rzecz przestępcy. W jaki sposób dochodzi do rozprzestrzenienia ransomware? Wystarczy, że dojdzie do otworzenia zainfekowanego załącznika w mailu. Zainicjuje to proces szyfrowania, po zakończeniu którego na monitorze pojawi się powiadomienie o okupie, z informacją o przekazaniu klucza do deszyfracji po zapłacie wskazanej kwoty.

W przypadku firm ransomware rozprzestrzenia się bardzo szybko – wystarczy, że dojdzie do zainfekowania komputera jednego z użytkowników. W końcu zespół pracowników wymienia się codziennie wieloma plikami, używając w tym celu różnych rozwiązań.

Ransomware – poznaj powody, dla których hakerzy wybierają firmy

Przedsiębiorcy przechowują wiele ważnych danych, których utrata mogłaby znacząco wpłynąć na działanie firmy, będąc przyczyną powstania dużych strat. Niezaprzeczalnie to pracownicy są najczęstszym celem ataków, ponieważ nie zawsze przestrzegają procedur, zapominając na przykład o systematycznym wykonywania kopii swoich danych, przechowywanych na wspólnym serwerze. Co więcej, w wielu firmach po prostu brakuje precyzyjnej procedury wykonywania kopii zapasowych komputerów, a także laptopów. Efektem zaniedbań jest niedostateczne chronienie danych firmowych, co z kolei stanowi „łakomy kąsek” dla hakerów.

Ransomware to poważne zagrożenie dla firm z kilku względów. Hakerzy stale udoskonalają metody działania, a także sposoby szyfrowania, przez co bez zapłaty okupu i otrzymania klucza do odszyfrowania danych, odzyskanie dostępu jest bardzo trudne. Niemal niemożliwe jest pełne zapobieganie atakom, w związku z rosnącą liczbą cyberprzestępców i coraz większym poziomem zaawansowania prowadzonych przez nich działań. Nadal wiele ofiar przestępców, w celu odzyskania danych, decyduje się na zapłatę okupu, a to napędza hakerów do podejmowania kolejnych prób wyłudzenia pieniędzy. Cyberprzestępcy wykorzystują rynek kryptowalut, ponieważ zapłata w bitcoinach jest anonimowa.

Zapewnij bezpieczeństwo swoim danym

Kilka kroków wystarczy, aby zabezpieczyć się przez atakami hakerów.

  1. Chroń przechowywane dane: zapewnij bezpieczeństwo nie tylko każdemu użytkownikowi, ale zadbaj o wszystkie urządzenia, a nawet pliki.
  2. Twórz kopie zapasowe danych: dzięki posiadaniu kopii nie będzie konieczne odszyfrowywanie danych przy użyciu klucza, uzyskanego po zapłacie okupu.
  3. Przygotuj procedurę wykonywania kopii zapasowych, a także odzyskiwania danych: dzięki tym działaniom, nawet w przypadku ataku hakerskiego, nie będzie problemu z odzyskaniem danych.
  4. Zapewnij bezpieczeństwo danych: egzekwuj przestrzeganie przez użytkowników wdrożonych procedur oraz zasad bezpieczeństwa.

Ataki hakerskie nie są straszne, jeśli posiadasz w firmie wdrożone odpowiednie procedury i świadomie chronisz dane. Nie wystarczy zainstalować zaawansowane oprogramowanie antywirusowe.

Wdrażając nowoczesne rozwiązania informatyczne w swojej firmie nie tylko dbasz o jej rozwój czy zwiększenie konkurencyjności, ale możesz także chronić dane, które posiadają znaczną wartość niematerialną.

Na czym polega administracja sieciami komputerowymi?

Administracja siecią jest podstawą niezwodnego działania infrastruktury informatycznej w Twoim przedsiębiorstwie. Pozwala nie tylko zapewnić bezpieczeństwo, ale również stabilność oraz wydajność wszystkich elementów, które wchodzą w skład systemu IT.

Chcesz zapobiec ewentualnym problemom związanym z atakami hakerskimi? Zdecyduj się na stały monitoring oraz profesjonalną obsługę informatyczną nad komponentami wchodzącymi w skład infrastruktury informatycznej.

 

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Na rynku od 1997 roku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Jesteśmy ekspertami w Transformacji Cyfrowej.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Rozumiemy Twój biznes - sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter