CTA

Internet pod kontrolą – wpływ filtrowania dostępu do treści na efektywność pracy

dodane: 01 sierpień przez: Daniel Filipek
Internet pod kontrolą – wpływ filtrowania dostępu do treści na efektywność pracy

Rozwój IT zrewolucjonizował nasze życie prywatne oraz zawodowe. Dziś trudno wyobrazić sobie prosperowanie firmy bez wykorzystania różnorodnych urządzeń, szybkich kanałów komunikacji, niemal natychmiastowego przesyłu danych pomiędzy różnymi działami. Taki sam potencjał kryje Internet. Ma jednak również drugie oblicze – pełen jest zagrożeń i niebezpieczeństw związanych chociażby z atakami hakerów, przy wykorzystaniu złośliwego oprogramowania.

Należy podkreślić, że Internet znacznie ułatwia codzienną pracę. Pewne strony są jednak swoistego rodzaju rozpraszaczem, a pozostawienie wolnego dostępu do treści pracownikom może znacznie wpłynąć na efektywność ich pracy. Zagrożeń jest jednak o wiele więcej. Wystarczy, że pracownik otworzy podejrzany mail, otrzymany na prywatną skrzynkę.

Postępująca informatyzacja oraz łatwy dostęp do danych znacznie przyspiesza procesy biznesowe. Niesie jednak ze sobą zagrożenia, którym można przeciwdziałać, dzięki zabezpieczeniu dostępu do Internetu, a także dostępu z Internetu do systemu informatycznego. Usługi informatyczne obejmują wdrożenie rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo.

Monitoring treści, a efektywności pracy

Na co dzień korzystamy z różnych stron internetowych m.in. mediów społecznościowych, realizujemy zakupy online. Pełny dostęp do Internetu dla pracowników niesie ze sobą pewne pokusy. Bardzo często zdarza się, że pracownicy pomiędzy realizacją kolejnych obowiązków, w celu odprężenia lub zrobienia sobie przerwy w pracy, otwierają Facebooka czy ulubiony portal internetowy z informacjami. W efekcie uwaga zostaje rozproszona, a pracownik zamiast skupić się na obowiązkach, przegląda kolejne witryny w sieci.

Obecnie coraz więcej firm decyduje się na monitorowanie aktywności pracowników w sieci oraz blokowanie jednej lub kilku stron internetowych, dostępu do mediów społecznościowych. Najczęściej blokowane są strony z hazardem, pornografią, serwisy randkowe.

Cel blokowania treści w Internecie

Wbrew pozorom witryny nie są blokowane wyłącznie w celu ograniczenia aktywności pracowników w sieci w godzinach pracy. Mimo że korzystanie z Internetu wpływa na efektywność realizacji obowiązków zawodowych, tak przede wszystkim chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa danych oraz systemu.

Główne cele ograniczenia dostępu do niektórych witryn internetowych:

  • zapewnienie ochrony przed złośliwym oprogramowaniem,
  • zapobieżenie nieakceptowalnym zachowaniom użytkowników, otwieraniu nielegalnych witryn, działaniom które mogą mieć konsekwencje prawne,
  • zapobieżenie wyciekom danych oraz zhakowaniu danych,
  • zwiększenie produktywności pracowników.

Zbudowanie polityki bezpieczeństwa danych

Zapewnienie bezpieczeństwa danych to jeden z priorytetów przedsiębiorców. Wyciek danych, szczególnie poufnych wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy, nie tylko prawnymi. Warto zadbać o stworzenie skutecznych mechanizmów zabezpieczeń.

W Internecie tkwi ogromna siła. Nie wolno jednak bagatelizować zagrożeń i zapewnić bezpieczne korzystanie z sieci. Wystarczy kilka kroków, aby dostęp do Internetu był bezpieczny – monitorowanie treści, detekcja zagrożeń, ochrona antywirusowa.

Ograniczenie dostępu do treści internetowych pozytywnie wpłynie na efektywności pracowników, którzy z pełnym zaangażowaniem będą mogli przystąpić do realizacji obowiązków w firmie. Oczywiście samo blokowanie wybranych stron powinno stanowić wyłącznie jeden z elementów polityki bezpieczeństwa. Wręcz niemożliwe jest zamknięcie wszystkich witryn internetowych, a cyberprzestępcy stale szukają nowych sposobów na złamanie zabezpieczeń firmy.

Wypracowanie solidnego systemu zabezpieczeń firmy wymaga posiadania stosownej wiedzy z zakresu IT. Należy jednak pamiętać, że obecnie do podstawowych zadań przedsiębiorcy należy zaliczyć kontrolowanie wykorzystania systemu informatycznego, przepływu informacji oraz aktywności pracowników.

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Na rynku od 1997 roku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Jesteśmy ekspertami w Transformacji Cyfrowej.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Rozumiemy Twój biznes - sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter