CTA

WMS – logistyka na najwyższym poziomie

dodane: 03 styczeń przez: Daniel Filipek
WMS – logistyka na najwyższym poziomie

Sprawne zarządzanie towarami wiąże się dziś z ich kontrolą w systemie informatycznym. „Wędrówka” produktu na każdym etapie – od wejścia po wyjście – to kluczowe wyzwanie w obsłudze magazynów i centrów logistycznych. Standard w porządkowaniu logistycznym takich miejsc zapewnia Warehouse Managment System (WMS).

Harmonia w sieci i rzeczywistości

To program usprawniający pracę usługodawców w centrach logistycznych. Tam towar nieustanie zmienia swoją lokalizację – „przychodzi, przechodzi i wychodzi”. Stąd niezmiernie ważne jest, by nie umknął w statystykach firmy. System zdatny jest w dużych halach, gdzie co dzień pracuje się przy przesyłkach o rozmaitych gabarytach.

W takich warunkach podstawą płynnych operacji jest szybka i niezawodna obsługa. Technologia WMS pozwala gwarantuje to na każdym etapie, pozwalając śledzić „wędrówkę” towaru w procesie logistycznym. A dodajmy, że nierzadko zachodzi też potrzeba wykonania wielu operacji. Przy takich wymogach sprawny system informatyczny będzie wręcz niezbędny.

Naczynia „połączone”

WMS na wysokim poziomie musi uwzględniać szereg czynników: np. numer partii, również identyfikację towarów po animacji, czy termin przydatności. Zwłaszcza, gdy na stanie mamy do kilkunastu tysięcy produktów na magazynie tzw. wysokiego składowania (regały powyżej 7 metrów wysokości).

WMS sprawdza się też w mniejszych magazynach. Niczym system naczyń połączonych zapewnia harmonijny przepływ towarów. Wszystko zarządzane jest przez sieć – administrator tworzy wirtualny magazyn, uzupełniając go o kolejne lokalizacje. Uwzględnia się tzw. pola wejścia i wyjścia, miejsca paletowe.

Po oznaczeniu w systemie przychodzi do weryfikowania asortymentu. Przypisujemy do niego magazynierów, by obsłużyli „wyliczone” miejsce na towar gotowy do odbioru lub wydania. Sprawność w sieci musi współgrać z późniejszą pracą w „rzeczywistości”. Mowa o należytym oznaczeniu stref, porządku na etykietach, w papierach itp.

Precyzja na każdym etapie

Oprogramowanie współgra z systemem obsługi całego przedsiębiorstwa, tzw. ERP. Jego funkcjonalność przedkłada się na każdym etapie „wędrówki” towaru – od przyjęcia, przez składowanie po dalszy transport i wydanie. System wspiera też procesy inwentaryzacyjne, zarówno wstępne (przy wprowadzaniu nowych produktów do systemu) jak i przy okresowej kontroli stanu produktów na zapleczu.

WMS „przyjmie” drobne przesunięcie wewnątrz magazynu, korekty na produkcie, w końcu i pomoże w zwrocie wadliwych egzemplarzy. Zadecyduje o tym gdzie ustawimy ciężkie, nieporęczne dostawy, a gdzie tzw. „drobnicę”. Przy okazji wypunktuje nam lokalny bałagan, jakże często spotykany w małych centrach z porozrzucanym asortymentem.

WMS to ciągłe planowanie. Niekończący się nadzór na tym, by porządek logistyczny w systemie odpowiadał temu w rzeczywistości. To cenne narzędzie dla zarządcy w dużym centrum magazynowym, któremu zależy na wysokich obrotach i minimalizowaniu błędów. Nie gwarantuje perfekcyjnego obrotu, gdyż nadzoruje je czynnik ludzki. Stąd przyjmuje się ryzyko popełnienia błędu na poziomie 1 procenta.

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Na rynku od 1997 roku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Jesteśmy ekspertami w Transformacji Cyfrowej.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Rozumiemy Twój biznes - sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter