CTA

Kasa fiskalna – wszystko co powinieneś wiedzieć przed zakupem

dodane: 06 październik przez: Daniel Filipek
Kasa fiskalna – wszystko co powinieneś wiedzieć przed zakupem

Urządzenia fiskalne to temat rzeka. Dzięki rozwojowi technologicznemu producenci oferują mnogość rozwiązań. Przed zakupem warto odpowiedzieć na kilka pytań.

Dlaczego właśnie kasa fiskalna?

Kasy fiskalne stanowią wyposażenie mniejszych, bądź średnich punktów handlowych. Dlaczego właśnie ten rodzaj urządzenia fiskalnego stanowi wybór mniejszych przedsiębiorstw? Niewątpliwym atutem jest niska cena. Kasa fiskalna to aktualnie jedno z najtańszych urządzeń. Choć posiada ona ograniczone możliwości w porównaniu do drukarek fiskalnych, to dla niektórych może być to zaletą. Prostota obsługi jest silną stroną tego urządzenia – po krótkim szkoleniu poradzi sobie z nią nawet laik. Inną przyczyną wyboru kasy fiskalnej jest jej ogromna dostępność i zróżnicowanie cen. Wielu producentów zawiera w swej ofercie kasy o różnych gabarytach – zarówno ogromne, jak i te mniejsze – przenośne. Niskie koszta, to nie tylko ceny. Istotnym czynnikiem podczas dokonywania wyboru jest awaryjność. Prędzej, czy później każde urządzenie ulega defektowi i nie da się ukryć, że koszta związane z naprawą i ewentualną konserwacją kas fiskalnych są znacznie niższe w porównaniu do innych tego typu urządzeń. Podsumowując – wybór kasy fiskalnej jaki dotyczy większość niewielkich punktów handlowych jest poparty przede wszystkim oszczędnością i prostotą obsługi. Gdy wybór został dokonany i można rozpocząć poszukiwania wymarzonego urządzenia – warto określić podstawowe kryteria dotyczące zakupu.

Co należy wiedzieć przed dokonaniem zakupu?

Najprostsze pytania czasem przynoszą zaskakujące odpowiedzi i właśnie tak jest w przypadku kasy fiskalnej. Przede wszystkim rodzi się pytanie – komu tak naprawdę kasa fiskalna jest potrzebna? Aby się o tym dowiedzieć należy zagłębić się w podstawowe przepisy prawa handlowego. Kasa fiskalna służy ewidencjonowaniu sprzedaży. Jej posiadanie jest obowiązkiem podmiotów gospodarczych, które zajmują się sprzedażą towarów i usług. Ustawa nakłada obowiązek jej posiadania podmiotom które przekroczyły sumę transakcji w górnym limicie 20.000zł netto w rok – to limit dotyczący przedsiębiorstw nowych, oraz 40.000zł netto względem firm, które funkcjonują na rynku ponad rok. Ponadto istnieje szereg branż, które mają narzucone odgórnie posiadanie kasy fiskalnej w momencie rozpoczęcia działalności bez względu na wysokość obrotu. Z ustawą i przepisami można zapoznać się w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26.07.2010r.

Ceny kas fiskalnych

Ceny kas fiskalnych – podobnie jak wszystkich urządzeń fiskalnych mają bardzo zróżnicowany charakter. Warto zwrócić uwagę na oferty renomowanych producentów, aby nie być niemile zaskoczonym. W ich przypadku ceny wahają się na poziomie 1.000 – 5.000zł. Skąd tak olbrzymie zróżnicowanie cen? Zasada jest prosta – im więcej możliwości i funkcji dodatkowych, tym wyższa cena. Nie bez znaczenia pozostaje wielkość kasy fiskalnej oraz prestiż związany z marką. Przed dokonaniem zakupu warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy branża w jakiej prowadzona jest działalność wymaga bardzo zaawansowanego urządzenia. Ogromne znaczenie ma szerokość asortymentu i jego liczba. W tym miejscu należy na moment powrócić do prostoty obsługi – jeśli osoba prowadząca działalność będzie zatrudniać pracowników do obsługi kasy, to musi sobie zdawać sprawę ze szkoleń. A więc im prostsza konstrukcja – tym szybsze i skuteczniejsze szkolenie. W miejscu w którym dokonuje się zakupu urządzenia fiskalnego obowiązkowo należy zapytać o ewentualny serwis. Sprzedawca jest zobowiązany do udzielenia wszelkich informacji.

Podsumowanie

Dynamiczny rozwój rynku wymusza na właścicielach sklepu zmianę podejścia do procesu sprzedaży – istotną rolę odgrywają tu klienci, którzy coraz chętniej dokonują zakupów w Internecie. Aby nadążyć za dynamicznymi zmianami warto zainwestować w dobrej jakości kasę fiskalną, która sprawi, że praca będzie efektywniejsza, bezpieczniejsza, a co za tym idzie – powiększą się zyski.

 

Sprawdź naszą ofertę:
https://itcenter.pl/oferta/oprogramowanie-dedykowane/system-sprzedazy-pos/

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Na rynku od 1997 roku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Jesteśmy ekspertami w Transformacji Cyfrowej.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Rozumiemy Twój biznes - sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter