CTA

Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna – jakie urządzenie fiskalne wybrać?

dodane: 04 październik przez: Daniel Filipek
Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna – jakie urządzenie fiskalne wybrać?

Powyższy dylemat dotyczy współcześnie wielu osób działających w handlu. Warto rozważyć jakie wady i zalety niosą ze sobą poszczególne urządzenia fiskalne.

Kasa fiskalna

Urządzenie, które można spotkać w większości sklepów jest przeznaczone do prowadzenia sprzedaży detalicznej, innymi słowy – wystawiania paragonów fiskalnych. Do obsługi kasy fiskalnej wystarczą dwie sprawne ręce i głowa na karku, więc jest to znakomite rozwiązanie dla małych oraz średnich punktów sprzedaży, co nie znaczy, że kasa fiskalna nie udźwignie transakcji dokonywanych przez rzesze klientów odwiedzających ogromne markety. Czym różni się kasa fiskalna od drukarki fiskalnej? W przypadku pierwszego urządzenia sprzedaż odbywa się fizycznie – bez wykorzystania dedykowanego programu komputerowego, a co za tym idzie – nie ma możliwości automatycznego wydruku paragonu na kasie. To podstawowa różnica występująca w urządzeniach fiskalnych. Jednak kasa fiskalna z wolna odchodzi w zapomnienie. Jest ona stopniowo wypierana przez najnowsze dokonania technologiczne, których celem jest ułatwienie pracy i powiększenie jej efektywności. Inna sprawa, że kasa fiskalna posiada szereg wad w stosunku do innych urządzeń fiskalnych i warto o nich pokrótce opowiedzieć. Pracownik obsługujący kasę fiskalną nie ma możliwości podglądu stanu magazynowego w sposób bezpośredni. Podobnie rzecz się ma z wystawianiem faktury VAT – w tym przypadku nie ma możliwości jej bezpośredniego wydrukowania. Dużą wadą wspomnianego urządzenia jest także ograniczenie związane z dostępem do promocji. Brak możliwości korzystania ze specjalnych systemów komputerowych opiewających w rabaty i promocje może w sposób oczywisty wprowadzić w błąd osobę obsługującą. Z drugiej strony kasa fiskalna posiada kilka zalet, które warto mieć na uwadze podczas dokonywania wyboru. Jednym z fundamentalnych walorów jest niska cena. Pośród urządzeń fiskalnych dostępnych na rynku – kasa fiskalna jest zdecydowanie najtańsza. Jak ukazuje historia, czasem największa sztuka tkwi w prostocie i właśnie to jest kolejną zaletą kas fiskalnych, mianowicie – wspomniane dwie ręce i głowa. Zwłaszcza w związku z faktem, że producenci oferują kasy o rozmaitych gabarytach – zarówno ogromne, jak i niewielkie – przenośne.

Drukarka fiskalna

Przeznaczenie i zastosowanie drukarki fiskalnej jest podobne do przeznaczenia jej poprzedniczki. Jednak należy pamiętać, iż do stosowania tego typu urządzeń fiskalnych niezbędny jest komputer wespół ze specjalnym programem sprzedażowym. Niestety w tym przypadku pomiędzy łańcuchem – pracownik – kasa występuje jeszcze wspomniany komputer oraz program. Nie ma tego złego, gdyż odpowiedni system daje mnóstwo możliwości z których korzysta większość punktów handlowych. Bardzo istotną zaletą drukarki fiskalnej jest pełen obraz stanu magazynowego. Ma to spore znaczenie w dokonywaniu transakcji, gdyż podczas sprzedaży program automatycznie generuje wykreślenie danego produktu ze stanu magazynowego. Drukarka fiskalna posiada ogrom zalet – wszystkich nie sposób wymienić, ale żeby wykreować pełen obraz porównania warto wspomnieć o wadach korzystania z tego urządzenia. Pierwszą i fundamentalną jest wysoka cena. Nie wszystkich stać na dobrej jakości – nowoczesną drukarkę fiskalną zwłaszcza w przypadku niewielkich przedsiębiorstw. Inna wada wynika z użytkowania. Systemy często ulegają awariom, a koszty naprawy są dość duże. Najczęściej za usunięciem awarii trzeba czekać, a w tym czasie punkt handlowy nie generuje zysków.

Podsumowanie

Rozwój sprzedaży detalicznej zmusza właścicieli do zmian w podejściu względem procesu sprzedażowego. Nie bez znaczenia zmianie uległo również zachowanie klientów. Coraz częściej korzystają oni z dobrodziejstw sklepów on-line. Aby nadążyć za dynamicznym rynkiem warto zainwestować w profesjonalne oprogramowanie i wysokiej klasy urządzenie fiskalne. Odpowiedni system sprzedaży na który składa się mnóstwo elementów zapewni większe zyski oraz większe bezpieczeństwo. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozważyć wszelkie wady i zalety tytułowych urządzeń.

Sprawdź naszą ofertę:
https://itcenter.pl/oferta/oprogramowanie-dedykowane/system-sprzedazy-pos/

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Na rynku od 1997 roku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Jesteśmy ekspertami w Transformacji Cyfrowej.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Rozumiemy Twój biznes - sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter