CTA

Na czym polega integracja systemów informatycznych?

dodane: 19 wrzesień przez: Daniel Filipek
Na czym polega integracja systemów informatycznych?

Rozwiązania IT cieszą się szerokim zainteresowaniem. Usługi programistyczne wpływają w skuteczny sposób na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Bardzo często, w wypadku większych firm – w pewnym momencie konieczne staje się przeprowadzenie integracji wielu systemów informatycznych.

Kilka różnych systemów…

W firmach najczęściej spotyka się sytuację, w które działa nie jeden a wiele różnych systemów informatycznych. Można wyróżnić tutaj chociażby system obsługi klientów, zarządzania produkcją czy też księgowości.

Co istotne, każdy z nich jest odmienny. Posiada inne funkcje, które ciężko byłoby zawrzeć w jednym, spójnym oprogramowaniu. Procesy integracji przeprowadza się po to, aby odmienne systemy mogły się ze sobą komunikować oraz współpracować. Chociaż różnią się przeznaczeniem, to bardzo często wykorzystują te same dane oraz urządzenia. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby je połączyć.

Kiedy powinno się integrować systemy informatyczne?

Usługi programistyczne znajdą swoje zastosowanie nie tylko w dużych przedsiębiorstwach. Ważna w tym wypadku jest nie sama wielkość, ale profil działalności firmy.

Z integracji systemów korzysta się w momencie, w którym zależy nam na scaleniu odmiennych systemów. W jakim celu? Dla przykładu, poprawy komunikacji w poszczególnych oddziałach firmy lub też ułatwienia wymiany danych pomiędzy różnymi systemami.

Decyzja o rozpoczęciu integracji towarzyszy również często wdrażaniu nowych rozwiązań informatycznych. Samo jej zastosowanie, jest korzystne z ekonomicznego punktu widzenia. Zmniejsza bowiem koszty utrzymania wielu systemów.

Na czym polega integracja?

Na samym początku trzeba zaznaczyć jasno – nie wszystkie systemy łatwo poddają się procesowi. Usługi programistyczne czasami wymagają bardziej skomplikowanych działań. Wszystko zależy od oprogramowania, które posiada dane przedsiębiorstwo.

Integracja systemów to w dużym uproszczeniu, uzyskanie synergii między nimi. Korzyść płynąca z połączenia jest większa od sumy korzyści posiadania osobnych systemów. Ta ogólna zasada pozwala określić, kiedy warto łączyć ze sobą odmienne systemy informatyczne.

Najłatwiejszy proces integracji to ten łączący oprogramowania o otwartym kodzie źródłowym (z ang. open source). Stosunkowo przyjazne dla programisty są również rozwiązania zawierające specjalny interfejs – API. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby usługi programistyczne wykonać również w innych warunkach. Zdecydowana większość systemów, da się zintegrować z innymi jednostkami. Oczywiście, wymaga to większego nakładu pracy a co za tym idzie środków finansowych. Scalenie systemów możemy ogólnie podzielić na jednostronne oraz dwustronne.

Integracja jednostronna oraz dwustronna

Oba pojęcia brzmią na pozór niezrozumiale, ale odróżnienie ich jest bardzo intuicyjne. Najczęściej, w wypadku skomplikowanego oprogramowania w firmie, stosuje się integrację jednostronną. Wiąże się to z mniejszą ilością pieniędzy na wykonanie tej specjalistycznej usługi. Czym różni się taki proces?

W wypadku integracji jednostronnej, dane płyną tylko w jednym kierunku. Jeden system je wysyła, drugi z kolei odbiera. Jest to bardzo często wystarczający sposób integracji, który łączy kluczowe elementy działalności przedsiębiorstw. Naturalnie, to także tańsze rozwiązanie. Pozwala na zaoszczędzenie kapitału firmy.

Kompleksowe połączenie systemów wiąże się z integracją dwustronną. Rozwiązanie to jest o wiele bardziej efektywne, ale również w niektórych warunkach bardzo drogie. Oczywiście, funkcjonalność jest tutaj o wiele większa. Jak zatem widać, oba rozwiązania posiadają swoje zalety a także wady.

Podsumowanie

Dane przedsiębiorstwo przed wykonaniem, musi wybrać dany rodzaj połączenia. Przy podejmowaniu decyzji, warto zwrócić uwagę na ogólne koszty, przydatność rozwiązania oraz możliwości posiadanego oprogramowania. Wszystko to wpływa na ogólną jakość procesu a także zadowolenie firmy. Prawidłowo przeprowadzona integracja, niesie ze sobą wiele korzyści, uwydatniających się w krótkim czasie.

 

Sprawdź naszą ofertę:
https://itcenter.pl/oferta/integracja-systemow-informatycznych/

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Na rynku od 1997 roku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Jesteśmy ekspertami w Transformacji Cyfrowej.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Rozumiemy Twój biznes - sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter