CTA

Administracja siecią komputerową

dodane: 01 sierpień przez: Daniel Filipek
Administracja siecią komputerową

Administracja siecią polega na stałym czuwaniu nad bezpieczeństwem i wydajnością systemów. Można inaczej nazwać ją monitorowaniem i diagnostyką sieci.

Dlaczego zarządzanie siecią jest tak ważne?

Umiejętność profesjonalnej administracji sieci pozwoli uchronić ją przed:

 • problemami wynikającymi z nieodpowiedniej konfiguracji sieci
 • działaniami szkodliwego oprogramowania
 • aktywnościami nieuprawnionych użytkowników
 • złośliwymi programami śledzącymi otwarte porty

W ten sposób nie tylko nadzorujemy wszystkie procesy, ale też dbamy o jakość zainstalowanych urządzeń i infrastruktury, a jest to szczególnie ważne, kiedy prowadzimy własny biznes. Jednak w bardzo wielu przedsiębiorstwach i urzędach nie można sobie wyobrazić pracy bez wspólnej sieci, która na przykład gromadzi bazy danych. Nawet mała awaria sieci może zakłócić pracę wielu ludzi, więc istotne jest to, aby monitorować zachodzące zmiany i podejrzane zjawiska. Zazwyczaj zajmuje się tym administrator sieci.

Przydatne funkcje

Administrator sieci korzysta z narzędzi, które powinny głównie monitorować dostępność wielu urządzeń w sieci, ich adresy IP oraz czas odpowiedzi wybranych serwerów. Ważne jest to, czy proponowany moduł zawiera możliwość informowania w czasie rzeczywistym o pojawiających się błędach. Chodzi tu o sytuacje takie, jak brak odpowiedzi urządzenia przez jakiś czas. Dobrze, gdyby program był wyposażony w funkcję eksportowania danych do plików w najbardziej znanych formatach tekstowych, takich jak arkusze kalkulacyjne czy *.html. Dzięki temu nie będzie problemów z wygodnym przeglądaniem i przeanalizowaniem otrzymanych informacji z możliwością modyfikowania ich, w celu późniejszego wykorzystania. Może to usprawnić tworzenie raportów i sprawozdań.

Jak działa profesjonalny program administrujący sieć?

Cechuje go kilka rzeczy:

 • pozwala na uzyskanie wyczerpujących informacji o komputerach w danej sieci
 • udostępnia wszystkie potrzebne dane, takie jak: uruchomione serwisy, procesy i ogólne informacje
 • umożliwia edytowanie rejestru i tworzenie własnych zapytań
 • dzięki niemu na bieżąco można obserwować, co dzieje się z każdym komputerem podłączonym do sieci, mając nad nim pełną kontrolę

Ważnymi modułami przy zarządzaniu siecią są skanery sieci, portów i serwisów. Ich główne zadanie to wykrywanie komputerów podłączonych do danej sieci, identyfikacja usług uruchomionych na wykrytych urządzeniach oraz sprawdzanie działania serwisów, z których korzystają użytkownicy naszej sieci.

Dość istotną funkcją jest także monitorowanie wszystkich przychodzących i wychodzących z komputera połączeń oraz wszystkich portów, które są otwarte. Należy pamiętać też o sprawdzaniu na bieżąco przepustowości sieci oraz jakości sprzętu sieciowego w sieci LAN.

Warto zwrócić się do profesjonalistów

Często w firmie nie ma miejsca na kolejną specjalnie zatrudnioną osobę, która zajmowałaby się zarządzaniem siecią. Na szczęście można zgłosić się z tym do profesjonalistów. ITCenter proponuje administrację sieci, przez co rozumie:

 • dbałość o sprawne działanie urządzeń w firmie
 • doradztwo w wyborze nowego sprzętu
 • bezpieczny dla biznesu dostęp do Internetu
 • wdrożenie systemów zabezpieczeń zapewniających ochronę systemów IT
 • ciągłość działania systemów IT oraz kontrolę ich pracy, w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia błędów i awarii
 • tworzenie, wdrażanie i nadzór systemów archiwizacji i backupu
 • dbałość o poprawne funkcjonowanie strategiczne ważnych aplikacji

Podsumowanie

Administracja siecią komputerową ma na celu dbanie o bezpieczeństwo sieci poprzez stałą kontrolę tego, co się dzieje z naszymi urządzeniami. Dzięki analizie danych, które otrzymujemy, istnieje możliwość szybszego wykrycia szkodliwego oprogramowania czy działań nieuprawnionych użytkowników. Dzięki nieustannemu monitorowaniu systemów można szybciej wykryć błędy i awarie, które mogłyby zaszkodzić sprawnemu działaniu firmy czy przedsiębiorstwa. Profesjonalne zarządzanie siecią to również oszczędność czasu i pieniędzy, które trzeba by poświęcić na usuwanie awarii. Na szczęście nie trzeba daleko szukać pomocy – można zgłosić się z prośbą o administrację sieci do ITCenter.

 

Sprawdź naszą ofertę:
https://itcenter.pl/oferta/zarzadzanie-systemem-informatycznym/administracja-siecia/

Krótko o nas

Spółka informatyczna. Na rynku od 1997 roku. Specjalizacja w IT dla biznesu.

Stały rozwój kompetencji i przekrojowe doświadczenie w produkcji, integracji, wdrażaniu oraz utrzymaniu w ruchu rozwiązań informatycznych dla Średnich Przedsiębiorstw.

Jesteśmy ekspertami w Transformacji Cyfrowej.

Kompetentni, operatywni, skuteczni.

Rozumiemy Twój biznes - sprawdź nas.


Rozwiązania dla Twojego sukcesu.

Jak nas znaleźć

ITCenter Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. L. Kondratowicza 37
03-285 Warszawa
Zobacz na mapie

KRS: 0000779010
NIP: 9512481556

© ITCenter 2021      Projekt i wykonanie ITCenter